Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Levandule šly opět na dračku. V Ostravě-Porubě je rozdávali na tradičním Levandulovém dni

Hlavní třída v Ostravě-Porubě patřila už tradičnímu Levandulovému dni. V tento den se levandule stříhají a rozdávají všem, kdo má o ně zájem. Levandulový den probíhá jednou ročně vždy v červenci, kdy levandule dokvétá.

V Ostravě-Porubě si přišli na své milovníci levandulí. Na Hlavní třídě totiž proběhl už 6. ročník Levandulového dne, díky kterému si lidé mohli odnést domů tolik kytiček, kolik unesli.

Anketa: návštěvníci Levandulového dne: “Já jsem se tady přistěhovala, bydlím tady první rok a to mám pro kamarádku, tak moc děkuju.”
“Je to hezké. Než aby se to usušilo samovolně, tak aspoň z toho mají lidé radost. My si to jenom nasušíme jako dekoraci. Maximálně třeba do soli do koupele, ale tady z toho města na ty čajíčky a různé olejíčky se to moc nehodí.”

Zájem o levandule je obrovský. Někteří lidé letos překvapili a donesli si vlastní nůžky.

Renáta Hovjacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Stříhali si to sami, takže nám hodně pomáhali. A v podstatě, kdyby jsme to vzali prostorově, tak bysme museli odvážet, nebo uklízet vozík biomasy a neodvážíme ani jeden pytel, protože všechno se rozebere, lidé si to odnesou domů. Donesli si tašky, bedny, bylo to úžasné.”
Pavel Janků, vedoucí odboru technických služeb a zeleně: “Děláme to na Hlavní třídě, protože tady je těch levandulí vysázených nejvíce. Je to otázka jedné pracovní skupiny. V současné době díky dovoleným je těch děvčat trochu méně, takže je to nějakých deset, patnáct lidí, kteří projdou Hlavní třídu. Je to otázka jednoho dne.”

Na celé Hlavní třídě je více než 1500 rostlin, které se pravidelně doplňují. Jedná se o tři druhy, tmavě modrá, fialová a růžová.

Renáta Hovjacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Letos ta tmavě modrá trošičku promrzla. Proto je zastoupená v nejmenším počtu.”
Pavel Janků, vedoucí odboru technických služeb a zeleně: “Odhadujeme, že zhruba čtvrtina těch keřů nepřežila, protože ta zima byla letos trošku silnější, takže z toho důvodu budeme něco obnovovat, zase něco dosadíme. V loňském roce toho bylo tolik, že to lidi ani nestačili odnést. Takže to jsme potom dosbírali my.”

Kromě levandulí si lidé v Porubě mohou natrhat i různé bylinky jako oregano, mátu, nebo meduňku, které najdou mimo jiné u Duhy. Ale i v dalších částech obvodu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy