Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Galerie Dukla patří výstavě Toxické vztahy. Upozorňuje na špatné zacházení s přírodou

Galerie Dukla u kruhového objezdu na Hlavní třídě patří výstavě Toxické vztahy. Očima dvou umělkyň přibližuje, jak se chováme k přírodě a všemu živému kolem nás a jak nás naše okolí ovlivňuje.

Toxické vztahy, to je výstava, která stojí za zastavení. Bojuje totiž proti špatnému zacházení s životním prostředím. Zejména pak s používáním různých chemikálií, kvůli kterým trpí nejen příroda, ale i zvířata. Výstava je k vidění v Galerii Dukla.

Kateřina Štroblová, kurátorka výstavy: “Často velmi drastickým způsobem omezujeme živé bytosti, které kolem nás žijí a které vlastně držíme v zajetí pro naši soukromou potřebu a pro účely, které nás mají dělat lepšími. O tom je obecně ta výstava dvou autorek Zity Elznic a Terezie Rausové. Jedna je absolventkou a druhá je studentkou ateliéru malby na Fakultě výtvarných umění v Brně. Toto spojení vyplynulo tak trochu organicky nejen z jejich příslušnost k tomu ateliéru, ale hlavně o tom, jak přemýšlejí o těch věcech, které se kolem nás dějí a jak je ve své tvorbě reflektují.”
Terezie Rausová, autorka obrazové části: “Celý ten cyklus začal zhruba začátkem pandemie, kdy jsme začali vnímat nějakou enviromentální úzkost a začala mě zajímat toxicita v širším kontextu. Jak vlastně lidi vědomě i nevědomě tráví přírodu a především sami sebe. Ať už se jedná o nějaké hormonální buldozery, nebo třeba herbicidy, různé postřiky do polí a tak dále. Hodně důležitá pro mě byla ta barevnost, která koncepčně hraje hlavně s tou toxicitou. Snažila jsem se to udělat trošku vtipně a děsivě zároveň.”
Zita Elznic, autorka objektové tvorby: “Všechny ty věci se točí okolo tématu, kde vlastně na farmách sbírají moč březím kobylám. Vlastně se pak z nich sbírá hormon pro ženy v přechodu. Takže ty kobyly vlastně tam jsou dosti v hrozných podmínkách, celé se to děje zvláštně, jakoby potajnu. Tady je instalace, kde se zapínají nějaké diody, které určují jakoby ten sběr, které si zapínáte sami. Pak jsou tam digitální tisky, které přímo pracují s tím produktem toho Primarinu, který je přímo produkt od pfizeru a pak tam mám animaci tu moč tekoucí po vitríně, která, si myslím, že je doslovná.”
František Kowolowski: “Výstava je velice zajímavá, skvělá, vůbec ten nápad pracovat ve dvojicích buď v nějakém dialogu mezi různými médiemi, ale i přístupy, které se nějakým způsobem doplňují a mají soustažné téma, nebo i význam médií, tak je to skvělé. Dlouhodobě sleduji činnost Galerie Dukla a myslím si, že je to ojedinělý projekt v rámci ČR nejen svým umístěním, ale právě tím bezprostředním kontaktem a kontextem na samotného diváka, i nepoučeného diváka a to si myslím je tím pádem velice ojedinělé."

Výstava Toxické vztahy bude v Galerii Dukla k vidění až do 16. září.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy