Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Duhové hřiště. Porubané vybrali vítěze 5. ročníku projektu Zelená Porubě

Participativní rozpočet Zelená Porubě letos změnil pravidla. Lidé už nenavrhovali dílčí úpravy, ale celé vnitrobloky. Celkem se na radnici sešlo 9 návrhů na jejich proměnu a v této chvíli už známe vítěze.

Duhové hřiště. To je vítězný projekt letošního ročníku participativního rozpočtu Zelená Porubě. Konkurence byla docela velká. Celkem lidé podali 9 návrhů a na ten vítězný radnice vyčlenila 4 miliony korun.

Kristýna Špačková: “Rozdíl oproti minulým ročníkům byl právě ten, že se navrhovaly celé dvory, celé vnitrobloky a nejenom dílčí prvky v prostoru. Chtěli jsme tím dosáhnout větší koncepčnosti a i vyšší zapojení té komunity, která žije v tom daném vnitrobloku. Myslím si, že se nám to povedlo Všechny tři projekty, které postoupily do toho finálního hlasování byly moc pěkné a byl to opravdu tvrdý boj."

Na projektech, které postoupily do finálního hlasování, pracovali tři různí architekti, kteří zpracovali ideové návrhy. Lidé pak právě z těchto návrhů vybrali ten, který se jim líbil nejvíce.

Sandra Zubáňová, autorka návrhu : “My jsme se sousedy přihlásili projekt Duhové hřiště do Zelená Porubě, protože bychom rádi to hřiště zrevitalizovali, zmodernizovali, jelikož asi přes 30 let tady nebyla provedena žádná úprava a povrch té hrací plochy je značně rozpraskaný a pro děti nebezpečný.”

Součástí Duhového hřiště má být také workoutové hřiště pro větší děti a pro rodiče a prarodiče bude vybudována oddechová zóna.

Sandra Zubáňová, autorka návrhu: “Těch laviček k posezení je tady docela málo. Když je hezky teplo, tak se tady střídá opravdu v desítkách dětí s rodiči. A ta asfaltová plocha by byla fajn využít pro kolečkové sporty, kdy vlastně tady děti často jezdí na odrážedlech, na kolech, na bruslích, na skatech. Tak, aby tu plochu měli opravenou a bezpečnou.”
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já bych moc chtěla poděkovat za to, že opravdu s námi lidé spolupracovali, že přihlásili návrhy do Zelené a bylo jich docela dost a samozřejmě, si myslím, i pro ně to mělo jakýsi efekt, respektive zpětnou vazbu, protože celá řada z nich si uvědomila, že vlastně od nápadu, nebo respektive od námětu, je ještě dlouhá cesta k tomu, aby se realizoval."

Šlo tedy o pilotní projekt, který zafungoval po všech stránkách. Radnice získala spoustu kladných ohlasů a také náměty na jeho vylepšení, kterými se bude zabývat.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Budeme o nich přemýšlet, abychom celý ten projekt a ty podmínky nastavili ještě jednodušeji pro občany a pro lidi. Nicméně jsem moc ráda, že s námi spolupracovali a velice aktivně a vstřícně a i vlastně ta komunita, která v těch daných vnitroblocích bydlí a já gratuluji vítěznému návrhu a moc se těším na realizaci v příštím roce."

V dalším ročníku budou moci lidé opět podávat návrhy na proměnu celých vnitrobloků. Cílem je, aby se postupně změnily k lepšímu všechny dvory v obvodu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy