Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Svět filmu, cyklistiky, nebo zvířat. V Porubě pořádají osvětové procházky

V Ostravě-Porubě začaly osvětové procházky. Probíhat budou až do října a celkem se jich letos uskuteční pět. Každá na jiné téma. Všechny vycházky se konají v rámci projektu Podpora místní agendy 21, udržitelný a komunitní život v Porubě, který podpořil MS kraj.

Porubská radnice i letos pořádá tématicky zaměřené komentované vycházky. Obvod tak chce ukázat z netradičního pohledu. První vycházka zájemce zavedla do světa filmu. Lidé se dozvěděli například to, co a kde se v Porubě natáčelo a kam se v minulosti chodilo na filmy.

Martin Jiroušek, filmový kritik: “Třeba zavítáme do francouzsko-hollywoodské produkce a půjdeme po místech jak zaniklých kin, tak se podíváme i na místa, kde se natáčela jak komedie Ostravak ostravski, nebo starší třeba Pionýrská stezka, což je film, kde se Poruba objevuje už koncem 50. let, takže to bude takový průřez minimálně půl stoletím."

Prohlídka začala u bývalého kina Dukla a skončila u radnice, kde v minulosti promítalo kino Zdar, které několikrát změnilo název. Jmenovalo se i Libuše a jednu dobu také Poruba.

Martin Jiroušek, filmový kritik: “Všechna ta kina mají několik tváří a postupem režimu se různě proměňovala. Nacisté je zakazovali , pak je soudruzi znovu budovali. Samozřejmě byla ekonomická krize, takže kina zanikala a dnes se k tomu nostalgicky vracíme.”

Na filmové prohlídce se lidé dozvěděli mimo jiné to, že kino Dukla bylo postaveno v roce 1960, stálo 4 miliony korun a prvním filmem, který se tam promítal, byl Kozácký náčelník.

A také to, kam lidé chodili na filmy, když ještě kina nebyla.

Jiří Merta, pamětník: “Já jsem se nastěhoval v 55. roce a v tom 55. roce jsem začal promítat v zámku letní kino a půjčenou promítačkou. Jako venku a jak už potom byla zima, tak do věžiček. Tam bylo asi 80 míst. Až do roku 59, kdy otevřeli Duklu. Půjčil se jeden film, tady se promítal, pak to popadl a utíkal tam s ním a tak to kolovalo, že s jedním zapůjčeným filmem se čtyři místa odpromítaly v té době.”
Martin Jiroušek, filmový kritik: “Stále se objevují nové a nové zajímavé informace. Třeba to, že v na 4. obvodě v Porubě bylo kdysi i kino Perla, ke kterému se zatím bohužel nenašla ani jediná fotografie. Přitom jsou pamětníci, kteří vědí, jak to tam vypadalo, na jaké filmy tam chodili pro děti a mládež.”

Procházka trvala necelé dvě hodiny a byl o ni velký zájem. Zúčastnily se ji na 4 desítky lidí.

Anketa: návštěvníci osvětové vycházky: “Oba dva s přítelkyní milujeme filmy, já celý život žiju v Porubě, jsme z Poruby a přišlo nám to zajímavé. Bylo to super, děkujeme.”
“K filmu velice dobrý vztah a jsem ráda, že tu bydlím a moc se mi tu líbí a přece jenom, když jsem zaslechla, nebo viděla, že se bude konat tato akce, tak jsem neváhala.”
“Zajímá mě historie Ostravy všeobecně. Spolek elegantních cyklistů pořádá takové vyjížďky na různá místa. Takže když jsem na facebooku narazil na filmovou procházku, tak jsem si říkal, to bude ideální na doplnění.”

Seriál tématicky zaměřených komentovaných procházek bude probíhat až do podzimu.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Dále budeme pokračovat v srpnu procházkou Zvířata ve městě. V září pak tradiční cyklovyjížďkou s panem Syrovým. V září bude také tradiční vycházka s arboristou ohledně zeleně v městském obvodu a vycházky zakončíme v říjnu a bude to osvětová vycházka sorelou, vlastně 1. stavebním obvodem porubským.”

Na osvětové vycházky by se měli lidé hlásit předem. Veškeré informace o nich najdete na webu a facebooku radnice.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy