Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stromy v Porubě napadá jmelí a klíněnka. Problémem je jejich stáří

Poruba také letos uspořádala komentovanou procházku s arboristou. Lidé se tak přímo v terénu dozvěděli, kolik je stromů v obvodu, jak se o ně pečuje, jak jsou staré a co vše je ohrožuje. Zájem byl velký.

Spoustu informací o městské zeleni se dozvěděli lidé, kteří se vydali na už tradiční naučnou procházku s arboristou. Tentokrát poznávali stromy na sídlišti kolem ulice B. Nikodéma a kontrolovali, v jakém jsou zdravotním stavu a čím vším jsou napadeny.

Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “Budeme si určitě dost povídat o jmelí, protože tady je hodně stromů napadeno jmelím a budeme si taky povídat o klíněnce jírovcové, protože to je taky problém, který se řeší v poslední době. Určitě shrneme to, jaké druhy dřevin typově taxonem tady jsou, v jakém jsou zdravotním stavu.”
Anketa: účastníci procházky: “Vysadily to studentky Gymnázia Olgy Havlové a esperantská skupina, za rok to bude 20 let. Jsou krásné, pěkně nám rostou a já jsme tady napsala i nějaké poznámky a můžu vám to věnovat tady tu fotečku.”
“Já jsem náplava, bydlím tady 3. rokem a objevuji naprosto neuvěřitelné světy. Prostě jak se tady k sobě ti lidi chovají, že se sdružují, chodí na vycházky, různé aktivity mají - Covid necovid, ta parta tady drží pohromadě. A ti lidi, kteří provázejí, je vidět, že to mají v malíčku, že tomu rozumí a že je to baví. A ono je to přenosné a tak jsem ráda, že jsem tady.”
“Slyšel jsem od kamaráda, že tady ta procházka je zajímavá, že tady jsou někde hezké stromy, nebo staré stromy, ale co jsem viděl jako nejlepší strom, takový svou mohutností a zajímavostí, je v Třebovicích v parku.”
“Ty prohlídky vždycky, jak mám možnost, tak se účastním. Je to úžasná akce.”
“Zajímá nás, co se tady kde pěstuje, roste a co město, Poruba má tady do budoucna dělat, nebo co chce dělat tady s výsadbou.”

V Porubě je zhruba 22 tisíc stromů a více jak polovinu z nich tvoří 6 základních druhů. Jsou to většinou lípy, javory a břízy. Přes 60 procent stromů se vysadilo v době, kdy se začaly stavět sídliště.

Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “Ty stromy už dneska dorostly a víceméně už jsou dospělé a mají své problémy a z toho trochu vyplývá, že ty problémy do budoucna spíš budou růst než se zmenšovat. Protože čím starší strom, čím dospělejší, tak tím víc potíží s ním asi jsou. V těch nových výsadbách si myslím, že toho bude dost už jako novějších různých kultivarů, kterých je dneska obrovská nabídka toho, co se dá koupit. Dříve to bylo poměrně dost chudší.”

Veškeré stromy má Poruba podrobně zmapované a kdokoli by se chtěl o nich dozvědět více, může se podívat na webovou stránku www.stromypodkontrolou.cz.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy