Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na nádraží Ostrava-Svinov přijel protidrogový vlak. Děti chrání před pádem do závislostí

Revolution train chrání děti před pádem do závislosti. A to jak na tabáku, tak alkoholu, lécích, sociálních sítích, cukru až po drogy. Nejen po celém Česku jezdí od roku 2015 a za tu dobu jím prošlo více než 170 tisíc lidí.

Na nádraží Ostrava Svinov se po covidové pauze opět vrátil protidrogový vlak. Určen je dětem ve věku od 12 do 17 let, které má odradit od jakýchkoliv závislostí. Emoce vzbuzují zejména krátké filmy o partě mladých lidí, které ukazují realitu prostředí, ve kterém návštěvníci žijí.

Ivana Hrušková, lektorka programu: “Závěr toho filmu. To opravdu v případě toho Marcela končí tragicky. Doufám, že pro ně příklad je dobrý ta Petra, nebo naopak Zuzka, která se vždycky dokázala rozhodovat. Takže já doufám, že děti si z toho něco odnášejí.”
Anketa: návštěvníci vlaku: “Nelíbilo se mi to, že ten pán, co tam byl, že nepřestal s těma drogama. A ta paní jo. A program byl dobrý, líbil se mi."
“Bylo to super, hodně jsem se poučila, že je to fakt špatné a nemělo by se to brát a lidem, které třeba potkám v moji blízkosti, bych měla nějak pomoct a říct, že to je špatné. A líbilo se mi to.”

Protidrogový vlak má 6 vagónů se 4 kinosály a osmi interaktivními místnostmi. Novinkou je expozice s názvem Strom života.

Pavel Tuma, autor projektu: “Strom života chce dětem ukázat, že mají život teprve před sebou. Každá tady ta jedna linie znamená jedno desetiletí. Děti jsou mezi desítkou a dvacítkou a náš hlavní hrdina skončil nad tou dvacítkou a toto všechno je před nimi."

Podle statistik je v Česku na drogách a alkoholu závislých na 50 tisíc lidí, z toho 35 tisíc na pervitinu. V době pandemie se výrazně zvýšila i závislost na lécích.

Pavel Tuma, autor projektu: “Trápí mě i závislost na sociálních sítích. Děti opravdu tráví obrovské množství času na sociálních sítích a schází jim kamarádi. Ti kamarádi, se kterýma se mají někde potkávat. Proto jsme i připravili program kluboven, inovativních kluboven, kde chceme, aby se děti znova potkávali."

Takzvané RT huby by měly vzniknout v každém městě a Ostrava bude mezi prvními.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy