Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přehled událostí, které se v Ostravě-Porubě staly v roce 2021

Na řadě je poslední letošní expres z Ostravy-Poruby, ve kterém vám nabídneme před nejdůležitějších událostí, které se v obvodu za celý rok udály.

Ostrava-Poruba má na svém území více než 20 tisíc stromů. Na zhruba 16ti set z nich roste jmelí, které dřeviny postupně vysává a nakonec je zcela zlikviduje. Život napadeným stromům radnice prodlužuje ekologickými postřiky, které se provádějí začátkem roku.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Většina měst proti jmelí bojuje tak, že se snaží provádět prořezy. To však stromům většinou způsobuje stres, protože se neořezává pouze jmelí, ale i větvičky. My se už třetím rokem snažíme používat postřik, který je ekologický. V podstatě spočívá v tom, že tomu jmelí dá růstový hormon a v období vegetačního klidu vlastně to jmelí samotné odumře, uschne a na strom to nemá jakýkoliv další vliv a je, jak se říká, v klidu.”

Jmelí většinou roste na starších a méně vitálních stromech, na kterých se podepisují i další faktory jako sucho a emise,

Ostrava-Poruba letos začala s rekonstrukcí unikátního bytového domu Oblouk. Radnice mu chce vrátit původní význam. Opět by se tak měl stát reprezentativní vstupní branou do této městské části.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “My jsme se k té stavbě, k Oblouku jako takovému snažili přistupovat maximálně šetrně, protože se jedná o kulturní památku. Proto jsme všechny záležitosti konzultovali s památkáři a je pravda, že jsme chtěli, aby si zachoval svůj původní ráz a svou historickou hodnotu. Její barva bude opět v odstínech hnědé a béžové.”

Na rekonstrukci Oblouku naváže také rekonstrukce předprostoru a prostoru za ním. Opraveny budou zpevněné plochy a chodníky, revitalizací projde i zeleň a přibude i nový mobiliář.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Samozřejmě si od toho slibujeme, že se tady dostanou zpátky drobní podnikatelé a služby tak, jak to fungovalo kdysi.”

Radnice představila Koncepční urbanistickou studii 8. stavebního obvodu a Nového Pustkovce. Komplexně navrhuje budoucí rozvoj těchto porubských částí. K lepšímu se tak změní pěší prostupnost, parkování, zeleň i mobiliář.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Opatření, které ta studie navrhuje, nemění nijak zásadně charakter toho území. Lidé považují 8. stavební obvod i Nový Pustkovec za velmi dobré místo k životu a to určitě nechceme a ani ta studie to nemění. Pouze doplňuje to území o určité dílčí zásahy, dílčí opatření, doplňuje do něj různé prvky tak, aby vlastně bylo atraktivní, rozmanité a kvalitní.”

Nejvýznamnějším motivem je na 8. obvodě vytvoření hlavní pěší trasy, která vede od Duhy až ke stavební fakultě VŠB a která se zároveň stane i centrem volnočasových a společenských aktivit. Celá studie vznikala na základě požadavků obyvatel, kteří na 8. obvodě a Novém Pustkovci žijí.

V Porubě každým rokem zvyšují počet květinových luk. A to hned ze dvou důvodů. Ten hlavní je, že louky zadržují vodu v krajině. Další je ten, že to má velmi pozitivní vliv na hmyz. Do měst se tak vrací motýli, včely a čmeláci, kterým dřív chyběla potrava.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My se snažíme každým rokem navyšovat ten počet jednak luk a jednak vlastně výsadeb cibulovin. Tradičně už Hlavní třídou začínáme. V tomto roce jsme udělali výsadbu takových speciálních tulipánů, dále pak ty hlavní trasy 17. listopadu, B. Nikodéma, tam je opravdu několik desítek tisíc narcisů a taky Jilemnického náměstí, tam je již tradičně květinová louka.”

Zcela nová luční louka, která dostala název medová, vznikla na konci frekventované Hlavní třídy.

Základní škola Valčíka se dočkala kvalitního multifunkčního hřiště s umělým povrchem. Dosud za venkovními sportovními aktivitami musely děti ze školy dojíždět na sportoviště, nebo hřiště jiných organizací.

Antonín Dohnal, ředitel ZŠ J. Valčíka: “Konečně jsme se dočkali, že máme plnohodnotné sportoviště pro žáky. Mohou tady děti sportovat všechny kategorie, mohou tady být i odpoledne se školní družinou,”

Na multifunkčním hřišti se mohou hrát všechny míčové hry jako házená, malá kopaná, tenis, volejbal, košíková, nebo florbal. A vedle hřiště nechybí ani doskočiště pro skok do dálky.

Duhové hřiště. To je vítězný projekt letošního ročníku participativního rozpočtu Zelená Porubě. Konkurence byla docela velká. Celkem lidé podali 9 návrhů a na ten vítězný radnice vyčlenila 4 miliony korun.

Kristýna Špačková: “Rozdíl oproti minulým ročníkům byl právě ten, že se navrhovaly celé dvory, celé vnitrobloky a nejenom dílčí prvky v prostoru. Chtěli jsme tím dosáhnout větší koncepčnosti a i vyšší zapojení té komunity, která žije v tom daném vnitrobloku. Myslím si, že se nám to povedlo Všechny tři projekty, které postoupily do toho finálního hlasování byly moc pěkné a byl to opravdu tvrdý boj."

Na projektech, které postoupily do finálního hlasování, pracovali tři různí architekti, kteří zpracovali ideové návrhy. Lidé pak právě z těchto návrhů vybrali ten, který se jim líbil nejvíce.

V Ostravě-Porubě slavnostně otevřeli Dům s pečovatelskou službou Harmonie na Dělnické ulici. Skončila totiž 2. etapa rekonstrukce celého komplexu, který se díky nádhernému atriu stal ozdobou Poruby.

Jan Zelinka, architekt, Atelier 38: “Já jsem s výsledkem poměrně spokojený. Prostor se povedl celkem dobře zvládnout, zahrada vypadá hezky, tak jsem spokojený. Ten objekt měl své možnosti, jakoby potenciál a stačilo to z toho trochu vytáhnout, takže v zásadě šlo jen o zušlechtění toho prostoru a místo asfaltu doplnit trávu tak, aby se v prostoru lidé mohli pohybovat a cítit se dobře.”
Anketa: klienti DPS Harmonie: "Je to super tady všechno. Jak ty byty, tak zahrada. Nádhera."
"Od 1. prosince bydlíme spolu, vlastně jsme ovdověly, tak jsme si říkaly, dožijeme to spolu, tak jsme si zařídily nový byt na stáří, ať se máme dobře."

Komplex je zajímavý tím, že má zelenou střechu, která je teprve druhá v Porubě.

Po dlouhých devíti letech oprav se v srpnu otevřel Kulturní dům Poklad a Poruba tak znovu získala důstojné místo pro kulturní život. K dispozici je vnitřní i letní kino, 2 divadelní sály, restaurace a spousta dalších prostor pro kulturu i sport. Objekt je kulturní památkou a proto museli architekti spolupracovat i s památkáři.

David Průša, architekt: "Hledali jsme cestu, jak to můžeme udělat, aby ten odkaz pozdní sorely, která v tom domě je, zůstal zachován a zároveň se z toho stal moderní stánek."

Kulturní dům byl postaven v roce 1961 za 11 a půl milionu korun. Jeho rekonstrukce vyšla na 450 milionů korun.

Základní škola Ukrajinská v Ostravě-Porubě je teď atraktivnější než dřív. Díky finanční pomoci radnice od nového školního roku otevřela Montessori třídu, která ji posouvá k moderní pedagogice. Nastoupilo do ní 18 prvňáčků a zájem převyšoval nabídku.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Museli jsme vybírat ty, kteří budou moci chodit a ty, které odmítneme. Na projektu Montessori je vidět, co dokážu aktivní rodiče, když za svoji ideou jdou. Zhruba před dvěma lety za námi přišli s tím, že jim Montessori, státní Montessori škola v Porubě chybí. Zatím máme otevřenou jednu třídu, ale v Montessori škole se učí v takzvaných trojročích, takže v dalších letech bychom chtěli naplnit toto trojročí dalšími dětmi, dalšími prvňáčky.”

Montessori třída nabízí spoustu výukových pomůcek koncipovaných tak, aby dítě při poznávání a učení zapojovalo všechny smysly.

Slavnostní imatrikulací začala v Porubě vůbec první Seniorská akademie. Probíhat bude v nově zrekonstruovaném kulturním domě Poklad a studentům na ni polovinou přispěla porubská radnice. Jde o roční studium, které je rozděleno do dvou semestrů a na jejím konci úspěšní studenti získají diplom a certifikát.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Protože je to seniorská akademie se vším všudy, tak je to i s imatrikulací na začátku. já věřím, že se jim to bude moc líbit. Je to opravdu taková slavnostní chvíle, takže věřím, že si to užijí a my trošku taky, protože já jsem dneska vstala a je to opravdu taková simulace toho akademického prostředí.”

Senioři si mohli sami předem zvolit, které z 15 nabídnutých předmětů chtějí studovat. Vybráno pak bylo 10 nejoblíbenějších.

Ulice Gustava Klimenta v Ostravě-Porubě je mnohem bezpečnější a přehlednější. Prošla kompletní rekonstrukcí, díky které získala nejen více parkovacích míst, ale nově se také stala obytnou zónou, kde se smí jezdit rychlostí pouhých 20 km/h a přednost v ní mají chodci, případně cyklisté.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “V tom původním stavu se jednalo o úzkou ulici s malým komfortem parkování a tím pádem i někdy průjezdu. Vznikaly tam nepřehledné, nebezpečné situace. Zároveň auta často parkovala tam, kde nemají. Například i najížděla na kořeny stromů.”

Počet parkovacích míst se zvýšil ze 40 na zhruba 120. Rekonstrukcí prošla i kontejnerová stání a třešinkou na dortu je úprava prostoru před Jazykovým gymnáziem Pavla Tigrida, kterou před lety navrhli studenti školy v rámci projektu Zelená Porubě.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy