Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tyrannosaurus rex zvýšil zájem o prohlídky Geologického pavilonu VŠB-TUO

Ostrava-Poruba |

Geologický pavilon VŠB-TUO už více než měsíc hlídá Tyrannosaurus rex. Pořídili si ho tady nejen proto, že ve sbírkách chyběl větší obratlovec, ale i proto, aby je zpopularizoval. Což se také daří.

Až z Číny na VŠB-TUO v lednu doputoval Tyrannosaurus rex. Model kostry byl po částech zabalený v krabicích a poskládat ho dohromady trvalo více než dvě hodiny.

Martina Polášková, vedoucí Geologického pavilonu VŠB-TUO: ”Pak jsme museli povolat kolegy ještě z katedry geologického inženýrství, kteří nám pomohli s tím sestavováním, protože musí to být zároveň i bezpečné. Takže ukotvení na ocelovém rámu, no a pak jsme si u toho udělali takové krásné dopoledne. Dostali jsme návod a skládali jsme.”

Asi pětimetrový model tyrannosaura připomíná mládě. Dospělý jedinec měřil až 12 metrů.

Martina Polášková, vedoucí Geologického pavilonu VŠB-TUO: “Žil v době druhohorní křídě asi zhruba před 66 až 68 miliony lety a pak samozřejmě jako většina dinosaurů, vyhynul. Byl velký predátor a máme tady i ukázku triceratopse, který byl takovým jeho spoluputovníkem v té době. Předpokládá se podle nálezů a otisků zubů, že tito dva spolu často bojovali a většinou vyhrál tyrannosaurus.”

Tyrannosaurus rex zvedl návštěvnost Geologického pavilonu. Větší zájem o prohlídky mají nejen školy, ale také rodiny s dětmi.

Martina Polášková, vedoucí Geologického pavilonu VŠB-TUO: “Máme zvýšenou návštěvnost a jsme hrozně rádi, že to návštěvníky zaujalo a že se přicházejí dívat i do těch našich sbírek neživé přírody.”
Anketa: návštěvníci sbírek: “My jsme se tady přišli podívat na kostru dinosaura. Viděla jsem v letáku, že by tady měl být. Dcera má momentálně dinosauří období, takže jsem si říkala, že ji tady vezmu.”
“Líbí a já miluju knížku s dinosaury.”

V současné době je ve všech expozicích, tedy sbírkách mineralogických, petrografických, regionálně-geologických a ložiskových přes 78 tisíc kusů exponátů, z nichž vystaveno je přibližně 16 tisíc vzorků.

Martina Polášková, vedoucí Geologického pavilonu VŠB-TUO: “V těch paleontologických sbírkách samozřejmě máme i ukázky z našeho území. Z toho Ostravska jsou to hlavně ukázky bývalých rostlin. Přesliček, Plavuní, ze kterých, jak všichni už známe ze ZŠ, vznikalo potom černé uhlí. Přesličky a Plavuně, které v té době se tady nacházely, dosahovaly samozřejmě daleko větších rozměrů. Až 30 metrové rostliny to byly. Dneska lidé nacházejí pozůstatky těchto rostlin v lesích, kde mají třeba jenom 15 cm.”

Krásná je i mineralogická sbírka.

Martina Polášková, vedoucí Geologického pavilonu VŠB-TUO: “Kromě takových těch běžnějších jako jsou různé typy a odrůdy křemene, jako jsou třeba pyrity, sfalerity, tak tady máme i zajímavé drahé kameny, které se mezi nimi vyskytují. Ať už jsou to různé odrůdy berylu, to znamená nějaké smaragdy, akvamaríny, máme tu krásné ukázky rubínů, máme tu safíry, ale i řadu dalších minerálů.”

Geologický pavilon profesora Františka Pošepného byl otevřen v září 1989 a nese jméno světoznámého českého vědce, který je považován za jednoho z tvůrců světové ložiskové geologie. Navštívit ho můžete každý všední den od 8 do 19 hodin.

Nahlásit chybu


K tématu

VŠB-TUO uspořádala slavnostní promoci pro nejaktivnější studenty Junior univerzity

16. června 2023 13:07 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová

VŠB-TUO pořádá už od roku 2011 Junior univerzitu. Nabízí širokou škálu programů, přednášek a kroužků zakončených slavnostní promocí. Zúčastnit se ji mohou děti od 1. tříd až po maturanty.

VŠB-TUO uspořádala slavnostní promoci pro nejaktivnější studenty Junior univerzity

15. června 2023 8:53 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

VŠB-TUO pořádá už od roku 2011 Junior univerzitu. Nabízí širokou škálu programů, přednášek a kroužků zakončených slavnostní promocí. Zúčastnit se ji mohou děti od 1. tříd až po maturanty.

V Ostravě bude nainstalován první kvantový počítač v Česku

2. července 2023 9:37 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V Lucemburku byla podepsána dohoda o pořízení a provozování kvantového počítače mezinárodního konsorcia LUMI-Q. Ten bude v roce 2024 instalován v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě a stane se tak prvním českým kvantovým počítačem, který bude zároveň sloužit i široké evropské výzkumné komunitě.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

SPŠ elektrotechniky a informatiky představila nové učebny

17. dubna 2024 21:40 | Ostrava-město | Tomáš Tikal | Studuj u nás

SPŠ elektrotechniky a informatiky v Ostravě patří k páteřním školám, které se zapojily do projektu Inovační centrum pro transformaci vzdělávání. Díky tomu získala moderní učebnu a také založila vlastní školní firmu.

K zápisům do prvních tříd došlo na Slezské 171 dětí, otevře se sedm tříd

Slezskoostravské předškoláky čekal v minulém týdnu zápis do prvních tříd. Letošní ročník byl silnější a k zápisu se tak dostavilo celkem 171 dětí. Největší zájem byl tradičně o Základní školu Bohumínská.

Studenti hladnovského gymnázia se možná podívají do Afriky, jejich projekt podporuje školu v Tanzánii

Studenti hladnovského gymnázia pracují na speciálním projektu, který spojuje slezskoostravskou školu s tanzanskou školou Mlondwe. Jmenuje se Hakuna Matata a studenti gymnázia díky němu možná brzy vycestují rovnou do Afriky.

Mezinárodní festival filmů o lidských právech Jeden svět je opět v Ostravě

17. dubna 2024 12:30 | Ostrava-Centrum | Michal Slonina | Kulturní okénko

V Ostravě začal další ročník mezinárodního filmového festivalu Jeden svět. Promítá filmy o lidských právech v celkem 48 městech v České republice a jedná se o největší festival svého druhu na světě.

Platforma Move Ostrava zve na své programy, nejbližším bude představení s názvem Sen

17. dubna 2024 12:00 | Ostrava-město | Michal Slonina | Kulturní okénko

Move Ostrava je platformou podporující rozvoj múzických umění. Zaměřená je na diváky i profesionální umělce a v Ostravě funguje už více než 10 let. Ve svých projektech propojuje současný tanec, fyzické divadlo a nový cirkus.

V Ostravě se bude hrát špičkový tenis. Turnaj Ostra Group Open má bohatou tradici

17. dubna 2024 11:54 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Do Ostravy se sjedou špičkoví tenisté, aby se utkali o titul na 21. ročníku turnaje Ostra Group Open druhé nejvyšší světové kategorie Challenger. Loňské vítězství bude obhajovat český tenista Zdeněk Kolář.

Tyrannosaurus rex zvýšil zájem o prohlídky Geologického pavilonu VŠB-TUO
Vydáno 24. února 2022 17:04, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Geologický pavilon VŠB-TUO už více než měsíc hlídá Tyrannosaurus rex. Pořídili si ho tady nejen proto, že ve sbírkách chyběl větší obratlovec, ale i proto, aby je zpopularizoval. Což se také daří.

Až z Číny na VŠB-TUO v lednu doputoval Tyrannosaurus rex. Model kostry byl po částech zabalený v krabicích a poskládat ho dohromady trvalo více než dvě hodiny.

Martina Polášková, vedoucí Geologického pavilonu VŠB-TUO: ”Pak jsme museli povolat kolegy ještě z katedry geologického inženýrství, kteří nám pomohli s tím sestavováním, protože musí to být zároveň i bezpečné. Takže ukotvení na ocelovém rámu, no a pak jsme si u toho udělali takové krásné dopoledne. Dostali jsme návod a skládali jsme.”

Asi pětimetrový model tyrannosaura připomíná mládě. Dospělý jedinec měřil až 12 metrů.

Martina Polášková, vedoucí Geologického pavilonu VŠB-TUO: “Žil v době druhohorní křídě asi zhruba před 66 až 68 miliony lety a pak samozřejmě jako většina dinosaurů, vyhynul. Byl velký predátor a máme tady i ukázku triceratopse, který byl takovým jeho spoluputovníkem v té době. Předpokládá se podle nálezů a otisků zubů, že tito dva spolu často bojovali a většinou vyhrál tyrannosaurus.”

Tyrannosaurus rex zvedl návštěvnost Geologického pavilonu. Větší zájem o prohlídky mají nejen školy, ale také rodiny s dětmi.

Martina Polášková, vedoucí Geologického pavilonu VŠB-TUO: “Máme zvýšenou návštěvnost a jsme hrozně rádi, že to návštěvníky zaujalo a že se přicházejí dívat i do těch našich sbírek neživé přírody.”
Anketa: návštěvníci sbírek: “My jsme se tady přišli podívat na kostru dinosaura. Viděla jsem v letáku, že by tady měl být. Dcera má momentálně dinosauří období, takže jsem si říkala, že ji tady vezmu.”
“Líbí a já miluju knížku s dinosaury.”

V současné době je ve všech expozicích, tedy sbírkách mineralogických, petrografických, regionálně-geologických a ložiskových přes 78 tisíc kusů exponátů, z nichž vystaveno je přibližně 16 tisíc vzorků.

Martina Polášková, vedoucí Geologického pavilonu VŠB-TUO: “V těch paleontologických sbírkách samozřejmě máme i ukázky z našeho území. Z toho Ostravska jsou to hlavně ukázky bývalých rostlin. Přesliček, Plavuní, ze kterých, jak všichni už známe ze ZŠ, vznikalo potom černé uhlí. Přesličky a Plavuně, které v té době se tady nacházely, dosahovaly samozřejmě daleko větších rozměrů. Až 30 metrové rostliny to byly. Dneska lidé nacházejí pozůstatky těchto rostlin v lesích, kde mají třeba jenom 15 cm.”

Krásná je i mineralogická sbírka.

Martina Polášková, vedoucí Geologického pavilonu VŠB-TUO: “Kromě takových těch běžnějších jako jsou různé typy a odrůdy křemene, jako jsou třeba pyrity, sfalerity, tak tady máme i zajímavé drahé kameny, které se mezi nimi vyskytují. Ať už jsou to různé odrůdy berylu, to znamená nějaké smaragdy, akvamaríny, máme tu krásné ukázky rubínů, máme tu safíry, ale i řadu dalších minerálů.”

Geologický pavilon profesora Františka Pošepného byl otevřen v září 1989 a nese jméno světoznámého českého vědce, který je považován za jednoho z tvůrců světové ložiskové geologie. Navštívit ho můžete každý všední den od 8 do 19 hodin.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000030029/tyrannosaurus-rex-zvysil-zajem-o-prohlidky-geologickeho-pavilonu-vsbtuo