Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Květinové louky a diferencovaná seč. V Porubě bojují se změnou klimatu

Poruba zkouší nový způsob sečení trávy. Reaguje tak na změnu klimatu a zároveň chce zvýšit biodiverzitu. Na loukách tak nechává místa s neposečenou trávou, která zároveň tvoří obrazce. Navíc slouží jako potrava pro hmyz a úkryt pro menší zvířata.

Jedna louka, částečně posečená, částečně zarostlá. To je takzvaná diferencovaná seč, kterou porubská radnice nechala aplikovat na dvou místech v obvodu. Tento způsob sečení je sice náročnější, ale stojí za to.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Díky tomu má podporu v tomto ohledu hmyz. Díky tomu, že necháváme některá neposečená místa, má své útočiště a tento způsob jednak nám zadrží tu vodu v krajině, takže v tom městském prostředí ta krajina se tolik nepřehřívá a je tady mnohem lepší život.”

O tomto způsobu kosení v Porubě uvažovali delší dobu Chvíli ovšem trvalo, než se podařilo najít vhodné lokality.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Tato místa musela samozřejmě splňovat určité parametry, aby byla trochu vzdálenější od obydlí, aby případně nevadila alergikům. Na druhou stranu jsme chtěli zvolit taková místa, která budou využívána a budou také vypadat pěkně.”

Nakonec byly vybrány dvě louky. Jedna poblíž Oázy klidu a druhá podél ulice Francouzská.

Vodu v krajině zadržují i květinové louky, které letos nechala radnice vysadit na různých místech po celém obvodu.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Zatím s napětím čekáme, protože na různých místech jsou v různých fázích růstu podle toho, jak byly zasazeny. Zatím jsou v počátcích, takže se všichni těšíme až skutečně vyjdou. A kromě toho se věnujeme revitalizaci několika míst v rámci parků.”

Revitalizací prošel například park na náměstí Družby a připravuje se revitalizace pravého a levého parku u kulturního domu Poklad.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “A samozřejmě se věnujeme i zeleni ve dvorech, kde se snažíme provádět zdravotní ořezy, snažíme se probírat i staré stromy, protože v Porubě ta zeleň je opravdu přestárlá a je potřeba ji postupně plánovitě a promyšleně obnovovat tak, aby skutečně nenastalo nějaké desetiletí, kdy část Poruby bude bez zeleně tak jak kdysi, když se stavěla.”

V boji proti klimatu přispívá i to, že v případě delšího sucha Poruba omezuje i kosení ostatních travnatých ploch.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy