Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hádanky, křížovky a logické úlohy. Žáci 9. tříd ZŠ se utkali v soutěži Porubské louskání

Žáci porubských základních škol se opět utkali ve vědomostní soutěži Porubské louskání. Jejím cílem je, aby si děti procvičily nejen logické úlohy, ale také se zabavili například při hádankách.

Sedm porubských základních škol se letos přihlásilo do soutěže Porubské louskání. Určena je pro žáky 9. tříd, kteří soutěží ve 4 členných družstvech a vypsána je ve 3 kategoriích.

Monika Soviarová, Odbor školství, prevence, kriminality a bezpečnosti, MOb Ostrava-Poruba: “Žáci soutěží v kategorii logické úlohy, v kategorii křížovky a třetí kategorie jsou hádanky. Na každou disciplínu mají půl hodiny. Soutěž Porubské louskání 2022 jsme opět připravili se členy hádanskářsko křížovkářského kroužku Ostraváci, kteří se pravidelně scházejí u nás v CVČ na ulici Vietnamská a kdo by případně z žáků, kteří soutěží, měl zájem navštívit tento kroužek, tak má vždycky dveře otevřené, protože mladých lidí není nikdy dost.”
Milan Kožušník, autor hádanek: “Hádanky, to je obor, se kterým se dneska děti moc nesetkávají. Těch hádanek je asi 120 druhů. Každá má svůj název podle druhové operace, jakou se řeší. Někde se zamění hláska, někde se přidá. Změní se háček, sloučí se to dohromady. Tak jsem se snažil tady pro mládež udělal 8 celkem lehkých hádanek.”

Soutěžícím žákům ale lehké zdaleka nepřipadaly. Právě hádanky jim dělaly největší problémy.

Anketa: soutěžící: “Matika a tak mi šly nejvíc. Jak jsem byl malý, tak jsem řešil s maminkou sudoku hodně. To už je jako sranda a bavilo mě to a šlo mi to a bylo to fajn. Nejhorší byly asi ty hádanky, protože moje slovní zásoba je fakt otřesná. Bylo to fakt šílené, hodně jsem se popadal za hlavu a fakt to nešlo vůbec. Akce byla podle mě skvělá a naučil jsem se hodně nových věcí.”
“Nejlépe nám šly asi ty logické úlohy, Hádanky nám dělaly docela hodně velký problém. Nemohli jsme se vůbec vypořádat s těmi slovy, ale nakonec se nám to docela podařilo a doufáme, že se nějak umístíme pěkně. Vy jste se přihlásili sami nebo jste byli vybráni? Byli jsme vybráni naší hodnou paní učitelkou, která nás do toho zapojila a jsme za to strašně moc rádi, protože je to super.”
“Asi jsme to moc nezvládli. Mohlo to být lepší, ale šlo to a nejtěžší asi byly křížovky. Tam byla spousta slov, která jsme neznali. A co vám to dalo? Dalo nám to asi to, že bysme se na takové věci měli zaměřit více.”

Další ročník Porubského louskání se uskuteční opět příští rok.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy