Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravský magistrát řeší problémy v projektu obnovy jatek

  • Ostrava,

Magistrát řeší komplikace v projektu obnovy historických jatek. Architekt vítězného návrhu a také vítěz soutěže na vypracování projektové dokumentace, nepodepsal s městem smlouvu. Do hry o přeměnu unikátního prostoru se tak dostává polská architektonická kancelář.

Vypadalo to nadějně. Ostrava získala ve velké architektonické soutěži vítězný návrh přeměny jatek. Architekt Petr Hájek poté vyhrál i zakázku na vypracování projektové dokumentace. K podpisu smlouvy ale nedošlo.

"Musím zásadně odmítnout to, že důvodem toho, že se nepodařilo s panem architektem Hájkem dohodnout na podpisu smlouvy, je nějaká neústupnost města nebo špatný postoj města. Pan architekt Hájek vyhrál zakázku na vypracování projektové dokumentace. Součástí zadávacího řízení bylo kompletní znění návrhu smlouvy. Pan architekt Hájek vyhrál tu zakázku s tím, že dal nejlepší nabídku z hlediska ceny a termínu plnění a vůči smlouvě neuplatnil při podání nabídky žádné, naprosto žádné připomínky," vysvětluje složitou situaci primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

Podle zákona už následně do smlouvy nikdo nemůže zasahovat. Architekt Petr Hájek ale poté začal mít k návrhu smlouvy výhrady, podle dostupných vyjádření ho považuje za nevyvážený a formulovaný ve prospěch města, některé podmínky jsou pro něj údajně neakceptovatelné. 

"My nemůžeme, i kdybychom chtěli, vrátit ten proces o jakýkoliv krok zpátky a musíme a chceme vyzvat dalšího v pořadí, který předložil nabídku v rámci toho výběrového řízení a tím je polský architekt pan Konieczny z polských Katowic," dodává Macura. Návrh této kanceláře skončil v soutěži na třetím místě. Robert Konieczny je mezinárodně uznávaný architekt. I jeho návrh na přeměnu jatek porotu zaujal.

"Určitě platí to, že my ta jatka chceme zrekonstruovat. To, co jsem někde četl, že našim záměrem je něco úplně jiného, tak to je zásadní faul, to odmítám," uzavírá Macura.

Ostrava věnovala získání jatek a přípravě soutěže tři roky. Její zástupce teď čeká řada jednání. V každém případě ale město chce nastěhovat do historického klenotu Ostravy uměleckou galerii Plato.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy