Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MS kraj hostí mezinárodní protipovodňové cvičení

  • Ostrava,

Možná jste si všimli zahraničních hasičských vozů, které od čtvrtka zasahují na mnoha místech celého našeho kraje. Můžeme vás uklidnit. nestala se žádná katastrofa, ale jde o mezinárodní protipovodňové cvičení MODEX. Má za cíl ověřit schopnost spolupráce mezi jednotlivými zeměmi v případě živelných katastrof.

Pokud jste v pátek jeli kolem Hlučínského jezera, naskytl se vám neobvyklý pohled. Na břehu stojí italští a rumunští hasiči a pomocí speciálních vysokokapacitních čerpadel přečerpávají obrovská kvanta vody. Ale nemějte obavy, že by hrozilo protržení hráze, jde pouze o mezinárodní cvičení MODEX.

Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje: “Jsme velice aktivní už od roku 1995, kdy se účastníme řady projektů. V tuto chvíli je zhruba asi 10 projektů, kde participujeme v rámci mezinárodní spolupráce.”

Cvičení se kromě Italů a Rumunů, účastní i Poláci, Nizozemci, Litevci a Lotyši. Týmy, které se na něm podílí mohou zasahovat v celé Evropské unii i mimo ni. To, že se koná v našem kraji není náhoda.

Drahoslav Ryba, generální ředitel HZS ČR: “MS kraj se jako takový věnuje otázce vnitřní bezpečnosti velmi intenzivně. V této oblasti má velkou prioritu.”

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: “Ne nadarmo se říká, těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Takže já si myslím, že je jen dobře, že je to povýšeno na mezinárodní úroveň.”

Pro praktické několikahodinové nasazení týmů je vytipováno celkem 6 míst v kraji. Scénář cvičení odpovídá reálným situacím. Hasiči se mezi sebou dorozumívají anglicky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy