Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opilá jeřábnice zavinila v ostravské huti zranění kolegy

  • Ostrava,

Nebývá časté, aby se pracovní úrazy dostaly až před soud. V případě jeřábnice z ArcelorMittalu se to ale stalo. V roce 2016 tehdy opilá zavinila zranění svého kolegy, když ho srazila z výšky na zem. U soudu si za to vysloužila podmíněný trest.

V listopadu 2016 spěchala do ostravské huti Arcellormittal záchranná služba. Operační středisko přijalo zprávu o pádu muže z výšky. Zdravotníci převezli do nemocnice muže, který spadl z plošiny ve výšce přibližně tří metrů a zlomil si ruku. Byl by to běžný pracovní úraz, pokud by ovšem jeho pád nezavinila opilá jeřábnice.

Karel Javorský, státní zástupce: “V důsledku své podnapilosti pohnula jeřábem takovým způsobem, že zapřičinila vysunutí postraních lyžin mobilní plošiny z konstrukce tandemové pece č. 2, v důsledku čehož došlo k sesmýknutí plošiny a pádu poškozeného pracovníka.”

zraněný muž: “Stotunový jeřáb se rozjel a já jsem neměl kam uhnout. To se mohlo stát i střízlivému jeřábníkovi.”

Jeřábnice, která zranění muže zavinila, se musela podrobit dechové zkoušce a opravdu byl u ní zjištěn alkohol v těle. Nejprve prohřešek řešilo vedení společnosti. Alkohol se v práci neodpouští.

Barbora Černá Dvořáková, mluvčí ArcelorMittal Ostrava: “Platí nulová tolerance, tedy absolutní zákaz alkoholu v jakémkoliv množství.”

Později případ řešil i Okresní soud v Ostravě. Nejprve rozhodl trestním příkazem. To se ale odsouzené nelíbilo a tak se konalo hlavní líčeni.

Lukáš Delong, soudce: “Byla odsouzena pro spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a byl jí uložen trest v délce 10 měsíců se zkušební dobou v délce trvání 1 roku a 6 měsíců.”

Soud také jeřábnici zakázal obsluhu jeřábů na tři roky. Rozhodnutí zatím není pravomocné.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy