Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Soud v Ostravě řeší podvody v kampeličce UNIBON

  • Ostrava,

Mnozí jistě ještě mají v paměti rok 2012, kdy v Ostravě zkrachovala jedna z největších kampeliček v zemi UNIBON. Za úpadkem měl mimo jiné podle obžaloby stát jeden z jejich majitelů, známý ostravský podnikatel Daneš Zátorský. Ještě se dvěma kumpány prý nevýhodně půjčovali peníze záložny spřáteleným firmám.

Daneš Zátorský, jeden nejvlivnějších podnikatelů našeho kraje, jezdil v drahých autech, měl dva bodyguardy, kamarádil si s politiky a s oblibou se ukazoval ve skyboxech sportovních událostí. Některé kluby i vlastnil. Pak ale přišlo zatčení v Polsku a nyní stanul před soudem. Podle žaloby, ještě se dvěma kolegy, vytuneloval družstevní záložnu UNIBON.

Brigita Bilíková, státní zástupkyně: “Daneš Zátorský v rámci své pozice v UNIBONU, s vědomím, že finanční částky z úvěrů poskytnutých společnostem, ve kterých má majetkový podíl nebo je vlastní zcela, nemusí být, respektive nebudou vráceny a současně nebudou efektivně vymáhány, úmyslně předstíral nepravdivé skutečnosti vztahující se k životaschopnosti jednotlivých projektů.”

Žaloba se týká let 2005-2011, kdy Zátorský vlastnil řadu firem. Například VOKD, Job Air nebo Geofin. Ty postupně krachovaly. Kampelička UNIBON jim podle státní zástupkyně sloužila jako pokladnička, kde si podle potřeby jeho nebo spřátelené firmy půjčovaly peníze, aniž by je měly v úmyslu vracet.

Daneš Zátorský, obžalovaný: “Nic z toho, co je mi kladeno za vinu, jsem nespáchal.”

Jiří Barč, mluvčí Krajského soudu v Ostravě: “Podvodným způsobem vylákali ze Spořitelního a úvěrového družstva UNIBON částku přes 120 milionů korun. Hrozí jim 5-10 let.”

Před soudem Zátorský školil žalobkyni, že nechápe, jak záložna funguje. Ta to ale odmítla. Na nesrovnalosti prý Česká národní banka poukazovala už rok před krachem. Obžalovaným také hrozí, že budou muset zaplatit stovky milionů korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy