Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava hostila konferenci k 75. výročí objevu LSD

  • Ostrava,

Ostrava o víkendu hostila konferenci k 75. výročí objevu LSD a jeho psychedelických účinků. Hlavním hostem byl profesor Stanislav Grof. Americký psychiatr českého původu se výzkumu této látky věnuje od 60. let minulého století.

16. duben roku 1943. Švýcarský vědec Albert Hofmann objevil psychedelické účinky LSD. Československo pak bylo jednou z mála zemí, která - v opavské Spofě - vyráběla vlastní čisté LSD. Jeho objev byl podle Stanislava Grofa, Hofmannova osobního přítele, velkým průlomem ve výzkumu mozku. 

"Tam tomu říkali zlaté období psychofarmakologie, začátek například vědy Psychofarmakologie vědomí," říká profesor Stanislav Grof. 

I přes trvající represi teď práce s psychedeliky zažívá renesanci. V USA s látkou pracuje 13 univerzit, výzkum probíhá i ve Švýcarsku. "Česká republika s LSD vyloženě nepracuje, ale ta renesance s psychedeliky je u nás také patrná. Národní ústav duševního zdraví má několik výzkumných programů. Pracuje se především s Psylocybinem a s Ketaminem," vysvětluje psychiatr a spoluorganizátor konference Milan Hrabánek.

Díky LSD vznikl také nový umělecký směr "Visionary Art". Malba pod vlivem psychedelik se využívá i jako forma terapie. "Bylo to obrovské překvapení, když lidé začali malovat pod vlivem LSD," dodává Stanislav Grof. 

"Jsem tím inspirována. Vizema nebo pocity nebo emocemi," mluví o své tvorbě Martina Lupe Švarcová. 

Organizátoři konference také chtěli poukázat na nové přístupy v psychiatrické péči a systematicky apelují na otevřenost lékařů vůči transpersonální psychologii a psychiatrii. Výročí objevu LSD je k tomu ideální příležitostí.

Nahlásit chybu
Dalphen Building s.r.o., Ostrava, Frýdek-Místek, Loučná nad Desnou
Ostrava
od 20 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

HB group Facility s.r.o.,
Ostrava
od 13 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail