Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava ušetřila díky e-aukcím loni 100 milionů korun

  • Ostrava,

Ostrava byla jedním z prvních měst, které začaly šetřit peníze díky systému elektronických aukcí. Díky tomu mohou za vysoutěžené ceny nakupovat všechny městské organizace nakupovat zboží i služby. Loni Ostrava díky tomu ušetřila asi 100 milionů korun.

170 městských organizací je v Ostravě aktuálně zapojeno do systému sdružených nákupů. To například domovům pro seniory, divadlům nebo školkám umožňuje nakupovat zboží a služby za výrazně nižší ceny, než kdyby je kupovaly přímo. Podstatou jsou elektronické aukce, díky kterým se na požadované zboží či službu vysoutěží nejnižší cena. Ostrava tímto způsobem od roku 2010 ušetřila už několik set milionů korun a i v roce 2017 s novým provozovatelem nákupů ušetřila. "Co se týká dosažených úspor, jsou zhruba stejné, jako u předchozího dodavatele. Dosáhly za rok 2018 necelých asi 100 milionů korun," říká náměstek primátora Ostravy Radim Babinec.

Nový provozovatel sdružených nákupů je pražská firma Tender systems. Změnou Ostrava ušetří za provoz, protože předchozí společnost eCentre byla hrazena z procent uskutečněných nákupů, kdežto Tender systems dostává paušál 5 milionů 300 tisíc korun ročně. "Cílem změny dodavatele byly především ty tvrdé peníze, ty provozní náklady. To se daří, protože je smluvně sjednána paušální úhrada. U předchozího dodavatele se náklady pohybovaly mezi 11 - 17 miliony," vysvětluje Babinec.

Vedení magistrátu předpokládá, že v tomto roce ušetří více, protože na začátku minulého roku nový systém teprve nabíhal. Město navíc hledá další komodity, které by se do systému mohly přidat.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy