Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Po Ostravě začaly jezdit stovky sdílených kol

  • Ostrava,

Pondělí 15. dubna je pro Ostravu výjimečný den. Město zaplavily stovky kol, které si může kdokoliv půjčit a na jiném místě je zase vrátit. Oproti loňskému roku jsou kola z centra rozšířena i do dalších velkých obvodů. Prvních 15 minut jízdy je zdarma.

V průběhu pondělí se u stojanů po celé Ostravě začala objevovat modro šedá kola společnosti Nextbike, která bude v letošním roce zajišťovat bikesharing tedy sdílení jízdních kol. Růžová kola firmy Rekola, která službu poskytovala loni, jezdí pouze v centru a uživatel vše hradí. Na modrošedých kolech Nextbike je díky městu prvních 15 minut zdarma. "Je to na více městských obvodů. Namátkou je tam Jih, Poruba, Vítkovice a jsou tam i Mariánské Hory," uvádí primátor Ostravy Tomáš Macura.

Stanic, kde si lze kolo vypůjčit, je celkem 200. Nejvíce v centru a v Porubě. Jeden stojan je ale také třeba v Hošťálkovicích. Stačí mít pouze aplikaci Nextbike v mobilním telefonu. "Stačí jen načíst QR kód na kole a nebo napsat číslo kola a potom v aplikaci jenom zadat půjčit a ten zámek se otevře během pár sekund sám,"  vysvětluje jednatel společnosti Nextbike Tomáš Karpov.

Letošní sdílení kol má i charitativní rozměr. Za každou výpůjčku nad 15 minut půjde část peněz do Nadačního fondu Kapka Naděje. "My jsme vždy rádi, když ta charita je spojena se sportem a je to fajn,"  říká prezidentka Kapky naděje Vendula Pizingerová.  

Důležité je jistě i to, že kola společnosti Nextbike jsou vyráběna v České republice. V loňském roce využilo sdílení jízdních kol v Ostravě 16 tisíc lidí. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy