Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Parkování v centru Ostravy vyřeší parkovací domy

  • Ostrava,

Ostrava se snaží řešit nedostatek parkovacích míst v centru města a okolí. V plánu jsou hned 4 parkovací domy. V proluce naproti kulturního domu by měla vyrůst stavba, která dokonce vzejde z architektonické soutěže. Bude to vůbec poprvé, kdy Ostrava na podobnou budovu vyhlašuje soutěž.

Problémy s parkováním řeší asi všechna velká města. V Ostravě chybí podle studií asi 3 tisíce stání. Jejich nedostatek by měly podle radních vyřešit parkovací domy. V plánu jsou 4. V sousedství krajského úřadu naproti kulturnímu domu by chtělo vedení města nechat vystavět budovu, která by měla byt ozdobou této lokality a tak vyhlásí architektonickou soutěž. "Tím, že nemáme finanční možnosti jít s každou stavbou parkovišť pod zem, protože to je 4 krát dražší, tak hledáme řešení, aby ten parkovací objekt vypadal městotvorně," vysvětluje náměstkyně Zuzana Bajgarová.

Kapacita parkoviště by měla být nejméně 600 míst. V sousedství by měla zanedlouho stát koncertní síň a knihovna Černá kostka a parkovací dům pomůže vyřešit parkování. Město chce ale hlavně naučit obyvatele i návštěvníky, aby do centra nezajížděli a auta nechali na odstavných parkovištích. "Cílem Ostravy je podporovat udržitelnou mobilitu. Její součástí jsou parkoviště "park and ride." To znamená, že do toho jádrového území bychom se měli dostat pohodlně jinou formou dopravy, ale musíme někde odparkovat," dodává Bajgarová.

Nejlepší návrh vybere porota na konci září. Za projekt je město připraveno vyplatit 30 milionů korun. Vítěz soutěže dostane odměnu 2 miliony korun. Parkovací dům by měl být hotov nejpozději v roce 2022.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy