ZOO a MS kraj podepsali memorandum na podporu vzdělávání, šanci tak dostanou i technické obory

  • 15:44,
  • Ostrava ,

MS kraj podepsal s ostravskou ZOO v loňském roce memorandum o spolupráci. Společně se tak budou podílet na enviromentálním vzdělávání. Zoologická zahrada se zároveň stala partnerem projektu OKAP, který se zaměřuje na technické profese. Kraj loni přispěl do rozpočtu zoo jeden a půl milionu korun.

Už dávno neplatí, že lidé navštěvují zoologické zahrady jen kvůli fauně a flóře. Řadu let už tyty instituce plní funkci ochrany ohrožených druhů zvířat a také vzdělávací. Jejich činnost může být inspirací pro lidi, jak by se mohli sami zapojit do ochrany přírody.

“Spolupracujeme jednak se školami v celé MS kraji, a to se školami všech stupňů a také samozřejmě s pedagogy. A dále pořádáme desítky osvětových akcí pro veřejnost jako takové zpestření jejich prohlídky, které jsou vesměs zaměřené na ohrožené druhy zvířat nebo spotřebitelské chování,  kterým můžeme svůj vztah k přírodě také vyjádřit,” okomentovala vzdělávací a osvětovou činnost ostravské zoo Šárka Nováková, mluvčí ZOO Ostrava.

“Proč vůbec enviromentální osvětu děláme vyplývá z toho, že k nám ročně zamíří na půl milionů lidí, a to je obrovská základna na to, abychom mohli nějakým způsobem na tyto lidi působit,” dodala mluvčí ZOO.

Řadu těchto aktivit financuje MS kraj. Jeho podpora cílí zejména na výukové centrum a činnost vzdělavacích pracovníků. I proto se edukativní nabídka zoo rozšířila. Zahrnuje nejen konkrétní vzdělávací projekty pro děti, dospělé i pedagogy, ale také pestrou paletu vzdělávacích koutků rozesetých po celém areálu zoo. Nově k nim přibyl výběh pro želvy ostruhaté a také model kostry mamuta srstnatého v životní velikosti.

“Kromě mamuta mohou návštěvníci v zoo vidět i kostru veledaňka obrovského nebo šavlozubce a další modely. Ty mohou být jakýmsi mementem proto, aby i současně žijící zvířata nebyla jednou k vidění pouze jako kostry,” dodala Nováková.

Jarmila Uvírová (ANO), náměstkyně hejtmana: "Kraj podporuje edukativní aktivity ostravské zoo. Zejména vzdělávací programy přímo v areálu zahrady."

“V rámci vzdělávání školních dětí nabízíme asi 30 nejrůznějších programů a učitelé si mohou vybrat, o který mají zájem. Programy probíhají u nás v zoologické zahradě. Využíváme k tomu řadu pomůcek v podobě nejrůznějších kostí, lebek, srstí. Velice důležitou skupinou, se kterou úzce spolupracujeme jsou samotní pedagogové, protože ti mohou být nápomocni v šíření našich myšlenek,” uvedla mluvčí zoo.

Jednou z forem spolupráce zoo s MS krajem je zapojení se do projektu OKAP, tedy Odborného, kariérového a polytechnického vzdělávání. Díky němu, zoologická zahrada prezentuje studentům technických oborů možnosti uplatnění. Vedle chovatelů je to široké spektrum profesí jako jsou elektrikáři, natěrači, malíři, řidiči, řezníci a další.
Janáčkova filharmonie a Pierre-Laurent Aimard / koncert

20.01. 19:00
Ostrava-Jih, Dům kultury města Ostravy

GVUO pro nejmenší / tvůrčí dílny

Dnes
Ostrava-Jih, Dům umění Ostrava

Tvůrčí dílna pro seniory

Zítra
Ostrava-Jih, Dům umění Ostrava

ChacharNet s.r.o.
Ostrava-město
od 106 Kč do 150 Kč

Detail

INVOLVEX TRADE s.r.o.
Ostrava-město
od 17 800 Kč

Detail

HUSA Restaurant s. r. o.
Ostrava-město
od 16 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků