Reklama

VIDEO: Komín Strakáč byl odstřelen. Dominanta vítkovické Aglomerace šla k zemi během pár vteřin

V sobotu ráno byl odstřelen komín Strakáč, který byl dominantou Aglomerace ostravských Vítkovic. Kvůli demolici probíhala bezpečnostní opatření v okolí. O záchranu komína se pokoušel spolek Svatý Václav, ale neúspěšně. Vítkovice v rámci sanací v minulosti vyčistily již velkou část původního území někdejších problémových provozů. První etapa „očisty Vítkovic“ byla zahájena už v roce 1998 likvidací technologické části koksovny. Sanace Aglomerace začala v červenci 2018 a bude dál pokračovat.

Stáhnout video
Reklama

"Vítkovická Aglomerace s komínem je asi nejhorším pozůstatkem centrálně nadiktované spolupráce průmyslu v rámci někdejšího socialistického bloku. Do Vítkovic se z rozhodnutí tehdejšího režimu začala vozit nekvalitní ruda se spoustou hlušiny z bývalého Sovětského svazu. V Ostravě se v Aglomeraci draze a zbytečně přepracovávala na koncentrovaný materiál. Červený prach z výroby pelet pro vysoké pece z rudy s nižším obsahem železa byl pověstný a patrný i daleko za hranicemi regionu. Dva až tři miliony tun rudy se na okolí, včetně komína, podepsaly zásadním znečištěním," uvádí Eva Kijonková, mluvčí společnosti VÍTKOVICE, a. s.

O záchranu komína se zhruba rok a čtvrt snažil spolek Sv. Václav. Poukazoval na výrazný a typický prvek v panoramatu Ostravy. "Ojedinělý a hodnotný cihelný komín zvaný pro své dochované původní denní letecké značení Strakáč, jde po 58 letech své existence a po více než 15 letech, kdy se uvažuje o jeho demolici, bohužel k zemi," napsal na facebookovém profilu Dominik Raška. Členové spolku zorganizovali na sobotu, 21. hodinu symbolický pohřeb Strakáče, který proběhne za Českým domem.


ReklamaF. Jureček - A. Sprušil / Nová galerie v nové republice

02.01. 10:00 - 31.12. 18:00
Ostrava, Dům umění Ostrava

PADDLEBOARD na Hlučínském jezeře

31.07. 15:00 - 31.08. 18:00
Ostrava, Hlučínské jezero - Štěrkovna

Jaromír Nohavica / koncert

Zítra 20:00 - 23.08. 0:22
Ostrava, AMFI Ostrava-Poruba

KRAKOWSKI SILESIA s.r.o.
Ostrava-město
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

David Novák
Ostrava-město
od 35 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu