Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Ve Sviadnově zasypávají důlní jámy, pro bývalé havíře je to smutný pohled

  • Ostrava,

12. srpen bude navždy spojen se začátkem definitivní likvidace dolu Sviadnov. Pro bývalé havíře, kteří se přišli podívat na jeho zasypávání, to byl smutný pohled. Rozebrána bude i kovová těžní věž.

Zasypávání jam začalo více jak po pěti letech od uzavření asi deseti kilometrů důlních chodeb. Za třicet let se ve Sviadnově vytěžilo přes šest a půl milionu tun kvalitního černého uhlí. Někteří zaměstnanci tam strávili velkou část svého profesního života, jako například ředitel dolu, který nastoupil v roce 1994, prošel si provozní funkce a v roce 2015 končil spolu s uzavřením dolu jako ředitel šachty. 

“Vzpomínám na ni dobře, protože tady nás přijali velice vlídně. Pracovali jsme ve stejných podmínkách O uhlí jsme tady museli bojovat, protože bylo ve složitých podmínkách. Byli jsme, tak jako jinde na šachtách, partou lidí, kteří drží spolu. Loučí se nám s tímto místem těžce strávili jsme tady větší část pracovního života. Na druhé straně jsem rád, že mohu být u toho a podílím se na bezpečném uzavřením dolu,” říká dojatý bývalý ředitel dolu Zbigniew Janowski

Horníci na dole pracovali ve ztížených podmínkách, často vleže nebo na kolenou ve vysokých teplotách, s výskytem metanu a rizikem průtrží uhlí a plynu.  “Vzhledem k rozloze dobývacího prostoru, tak i samotné cesty na pracoviště trvaly někdy i přes hodinu. V následujících letech už jsme zřizovali svoz osob,” zavzpomínal Z. Janowski.

Zatímco první z likvidovaných jam - výdušná, která je hluboká 600 metrů bude zaplněná kamením a hlušinou, ta druhá vtažná bude zalita betonem.  “Ta jáma se likviduje tak, že tam, kde na jámu navazují patra, se sype ten štětový kámen, je to Jakubčovická droba minou se patra a pak už se sype ta hlušina, protože v místě pater se kámen neroztéká do dolu, zastaví se,” popisuje postup zásypu závodní Dolu Sviadnov Ivan Šimek. 

Zasypání potrvá 14 dní, pak začne likvidace 900 metrů hluboké vtažné jámy. Tam se bude odsávat metan, proto se musí použít jiná technologie. Práce zaberou asi tři čtvrtě roku.  “Jak bude naloženo dále s tímto prostorem, to si bude muset rozhodnout majitel. Pozemky patří společnosti Green Gas,” doplnil mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

K zemi půjde také kovová těžní věž. Na místě zůstane jen kruhová železobetonová dominanta, která je už 20 let kulturní památkou, jako memento někdejší úspěšné těžby kvalitního černého uhlí na Svidnově.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy