Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Co se skrývá v podzemí centra Ostravy? Rok to budou prozkoumávat archeologové

  • Ostrava,

Archeologové se v nejbližších dnech vrhnou na velmi zajímavé území v Ostravě. Chtějí totiž prozkoumat podzemí historických laubů, což byla v minulosti jakási Stodolní plná náleven, vykřičených domů a nejrůznějších putyk. Bohužel tak ale zanikne další parkovací plocha v centru města.

Lauby neboli podloubí byly v historii Ostravy velmi důležitým místem. Šlo o jakousi Stodolní tedy místo, kde se lidé chodili bavit. Podle pamětníků byly zakouřené nálevny plné horníků a na stolech tančily lehké děvy. Po roce 1955 byly ale domy zbourány. Vedení Ostravy chce této oblasti vrátit původní slávu a proto je už připraven projekt Nové Lauby. V srpnu bylo dokonce vydáno stavební povolení. "Je to bytový dům s obchody a dvěma patry podzemního parkoviště," popisuje náměstkyně primátora Ostravy Zuzana Bajgarová.

Začátek stavby se ale o rok musí odložit. Tak dlouho bude totiž trvat archeologický průzkum celé lokality. Pod stávajícím parkovištěm zůstaly zasypané sklepy a určitě skrývají mnoho zajímavého. "Jednalo se o jedny z nejdůležitějších nemovitostí ve středověké a raně novověké Ostravě, protože ulice Velká byla hlavní přístupovou tepnou na náměstí," vysvětluje ředitel Národního památkového ústavu Ostrava Michal Zezula.

Centrum Ostravy tak ale přijde o jedno z důležitých parkovišť s přibližně stovkou stání. nahradit by ho měly parkovací plochy na Černé louce. Nově i místo, kde bylo odstraněno bývalé tržiště. Nové Lauby by měly být dostavěny v roce 2023. Zatím není jasné, zda je postaví město nebo soukromý investor.  
Hutní montáže, a.s. , Ostrava
Ostrava
od 22 500 Kč/měsíc

Detail

SALEX-STAV s.r.o..
Ostrava
od 16 500 Kč/měsíc

Detail

ZARTKOV, s.r.o., Ostrava - Zábřeh
Ostrava
od 18 500 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků