Co se skrývá v podzemí centra Ostravy? Rok to budou prozkoumávat archeologové

  • 10:01,
  • Ostrava ,

Archeologové se v nejbližších dnech vrhnou na velmi zajímavé území v Ostravě. Chtějí totiž prozkoumat podzemí historických laubů, což byla v minulosti jakási Stodolní plná náleven, vykřičených domů a nejrůznějších putyk. Bohužel tak ale zanikne další parkovací plocha v centru města.

Lauby neboli podloubí byly v historii Ostravy velmi důležitým místem. Šlo o jakousi Stodolní tedy místo, kde se lidé chodili bavit. Podle pamětníků byly zakouřené nálevny plné horníků a na stolech tančily lehké děvy. Po roce 1955 byly ale domy zbourány. Vedení Ostravy chce této oblasti vrátit původní slávu a proto je už připraven projekt Nové Lauby. V srpnu bylo dokonce vydáno stavební povolení. "Je to bytový dům s obchody a dvěma patry podzemního parkoviště," popisuje náměstkyně primátora Ostravy Zuzana Bajgarová.

Začátek stavby se ale o rok musí odložit. Tak dlouho bude totiž trvat archeologický průzkum celé lokality. Pod stávajícím parkovištěm zůstaly zasypané sklepy a určitě skrývají mnoho zajímavého. "Jednalo se o jedny z nejdůležitějších nemovitostí ve středověké a raně novověké Ostravě, protože ulice Velká byla hlavní přístupovou tepnou na náměstí," vysvětluje ředitel Národního památkového ústavu Ostrava Michal Zezula.

Centrum Ostravy tak ale přijde o jedno z důležitých parkovišť s přibližně stovkou stání. nahradit by ho měly parkovací plochy na Černé louce. Nově i místo, kde bylo odstraněno bývalé tržiště. Nové Lauby by měly být dostavěny v roce 2023. Zatím není jasné, zda je postaví město nebo soukromý investor.  
GVUO pro nejmenší / tvůrčí dílny

21.01. 15:30
Ostrava-Jih, Dům umění Ostrava

Tvůrčí dílna pro seniory

Dnes
Ostrava-Jih, Dům umění Ostrava

Václav Neckář a Filip Rácz / recitál

Dnes
Ostrava-Mariánské hory, DK Akord, Ostrava

ChacharNet s.r.o.
Ostrava-město
od 106 Kč do 150 Kč

Detail

INVOLVEX TRADE s.r.o.
Ostrava-město
od 17 800 Kč

Detail

HUSA Restaurant s. r. o.
Ostrava-město
od 16 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků