Co se skrývá v podzemí centra Ostravy? Rok to budou prozkoumávat archeologové

  • 10:01,
  • Ostrava ,

Archeologové se v nejbližších dnech vrhnou na velmi zajímavé území v Ostravě. Chtějí totiž prozkoumat podzemí historických laubů, což byla v minulosti jakási Stodolní plná náleven, vykřičených domů a nejrůznějších putyk. Bohužel tak ale zanikne další parkovací plocha v centru města.

Lauby neboli podloubí byly v historii Ostravy velmi důležitým místem. Šlo o jakousi Stodolní tedy místo, kde se lidé chodili bavit. Podle pamětníků byly zakouřené nálevny plné horníků a na stolech tančily lehké děvy. Po roce 1955 byly ale domy zbourány. Vedení Ostravy chce této oblasti vrátit původní slávu a proto je už připraven projekt Nové Lauby. V srpnu bylo dokonce vydáno stavební povolení. "Je to bytový dům s obchody a dvěma patry podzemního parkoviště," popisuje náměstkyně primátora Ostravy Zuzana Bajgarová.

Začátek stavby se ale o rok musí odložit. Tak dlouho bude totiž trvat archeologický průzkum celé lokality. Pod stávajícím parkovištěm zůstaly zasypané sklepy a určitě skrývají mnoho zajímavého. "Jednalo se o jedny z nejdůležitějších nemovitostí ve středověké a raně novověké Ostravě, protože ulice Velká byla hlavní přístupovou tepnou na náměstí," vysvětluje ředitel Národního památkového ústavu Ostrava Michal Zezula.

Centrum Ostravy tak ale přijde o jedno z důležitých parkovišť s přibližně stovkou stání. nahradit by ho měly parkovací plochy na Černé louce. Nově i místo, kde bylo odstraněno bývalé tržiště. Nové Lauby by měly být dostavěny v roce 2023. Zatím není jasné, zda je postaví město nebo soukromý investor.  
F. Jureček - A. Sprušil / Nová galerie v nové republice

02.01. 10:00 - 31.12. 18:00
Ostrava, Dům umění Ostrava

Festivalový koncert SHF: Tři strážníci a Ondřej Ruml

Dnes 19:00 - 6:11
Ostrava, Evangelický Kristův kostel, Ostrava

Vojtěch Bernatský: Dvojtáta / beseda

Zítra 16:00 - 17.09. 6:11
Ostrava, Dům knihy KNIHCENTRUM, Ostrava

GASTRO - MENU EXPRESS a.s.
Ostrava-město
od 18 000 Kč do 19 500 Kč

Detail

Základní škola a mateřská škola Ostrava-Hrabůvka, Mitušova 16, příspěvková organizace
Ostrava-město
od 28 630 Kč do 37 300 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků