Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Smrtící parazit napadl třešně v centru Ostravy, stromy musely k zemi

  • Ostrava,

Ostrava přišla o jednu z nejkrásnějších třešňových alejí ve městě. Stromy totiž napadl parazit, který způsoboval postupné odumírání stromů a ty už začaly být nebezpečné pro své okolí. Proto musely být bohužel pokáceny. Dobrou zprávou ale je, že třešně během pár dní nahradí nové stromy.

Třešňová alej na Zborovské ulici v centru Ostravy patřila dlouhé roky ke chloubám města. Vždy na jaře se zde chodili fotit lidé ze široka daleka. Stromy ale bohužel napadl nebezpečný parazit ohňovec ovocný. Větve začaly schnout a stromy se stávaly nebezpečné. Odborník proto doporučil napadené třešně pokácet a nahradit novými. "Ta houba způsobuje bílou hnilobu a tím často dochází k výraznému oslabení pevnosti dřeva a pak hrozí rozlomení kmenu nebo rozlomení větve," vysvětluje dendroložka Věra Polochová.

Technické služby proto stromy šetrně odstranily a zlikvidovaly i pařezy. Klíčový byl znalecký posudek dendrologa a také projekt nové výsadby zeleně v centrálním obvodu. "Dolů jde 22 kusů. Technické služby je pokácí, vybrousí pařezy, udělají díry a 1. listopadu by měly přijet nové stromy. Bude jich skoro dvakrát tolik, bude jich 39 a ty se vysadí," slibuje místostarosta Rostislav Řeha.

Novinkou bude poprvé v Ostravě systém čidel, která zahradníky upozorní, kdy je třeba stromy zalévat. To bude potřeba hlavně v prvních týdnech po výsadbě. Višně chloupkaté dorůstají do výšky 10 - 15 metrů. Tmavě zelené listy raší bronzově a květy budou mít růžovou barvu, takže už brzy bude alej znovu stejně krásná, jako byla v minulých letech.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy