Smrtící parazit napadl třešně v centru Ostravy, stromy musely k zemi

  • 12:08,
  • Ostrava,

Ostrava přišla o jednu z nejkrásnějších třešňových alejí ve městě. Stromy totiž napadl parazit, který způsoboval postupné odumírání stromů a ty už začaly být nebezpečné pro své okolí. Proto musely být bohužel pokáceny. Dobrou zprávou ale je, že třešně během pár dní nahradí nové stromy.

Třešňová alej na Zborovské ulici v centru Ostravy patřila dlouhé roky ke chloubám města. Vždy na jaře se zde chodili fotit lidé ze široka daleka. Stromy ale bohužel napadl nebezpečný parazit ohňovec ovocný. Větve začaly schnout a stromy se stávaly nebezpečné. Odborník proto doporučil napadené třešně pokácet a nahradit novými. "Ta houba způsobuje bílou hnilobu a tím často dochází k výraznému oslabení pevnosti dřeva a pak hrozí rozlomení kmenu nebo rozlomení větve," vysvětluje dendroložka Věra Polochová.

Technické služby proto stromy šetrně odstranily a zlikvidovaly i pařezy. Klíčový byl znalecký posudek dendrologa a také projekt nové výsadby zeleně v centrálním obvodu. "Dolů jde 22 kusů. Technické služby je pokácí, vybrousí pařezy, udělají díry a 1. listopadu by měly přijet nové stromy. Bude jich skoro dvakrát tolik, bude jich 39 a ty se vysadí," slibuje místostarosta Rostislav Řeha.

Novinkou bude poprvé v Ostravě systém čidel, která zahradníky upozorní, kdy je třeba stromy zalévat. To bude potřeba hlavně v prvních týdnech po výsadbě. Višně chloupkaté dorůstají do výšky 10 - 15 metrů. Tmavě zelené listy raší bronzově a květy budou mít růžovou barvu, takže už brzy bude alej znovu stejně krásná, jako byla v minulých letech.
Aktivní senior / výtvarná dílna

Dnes 10:00 - 17:09
Ostrava, DK Akord, Ostrava

Alena Mornštajnová: Tiché roky / beseda

Dnes 16:00 - 17:09
Ostrava, Dům knihy KNIHCENTRUM, Ostrava

Ledax Ostrava o.p.s.
Ostrava-město
od 30 000 Kč

Detail

Štefan Škorvaga s.r.o.
Ostrava-město
od 17 000 Kč

Detail

Dětský domov Úsměv a Školní jídelna, Ostrava-Slezská Ostrava, Bukovanského 25, příspěvková organizace
Ostrava-město
od 17 780 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků