Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Radnice Mariánských Hor se snaží zlepšit život v osadě Bedřiška. Starosta přesto dostal od tamních lidí obří exkrement

  • Ostrava,

Radnice Mariánských Hor a Hulvák usiluje o zlepšení životních podmínek v osadě Bedřiška. Tato lokalita byla v minulosti doslova ghetto plné neplatičů. I když je už nyní situace mnohem lepší, finské domky jsou často ve špatném stavu. Radnice proto chce celou lokalitu přestavět a některé domky zbourat. To se ale místním lidem nelíbí.

Bedřiška v Ostravě - Hulvákách je bývalá hornická kolonie z 50. let. Finské dvojdomky jsou dnes na hranici životnosti a radnice, které patří, zjistila, že jsou některé v havarijním stavu. Jejich oprava je by byla stejně nákladná jako stavba nových domů a tak chce radnice celou oblast revitalizovat. To by znamenalo některé domy zbourat, což se tamním obyvatelům nelíbí, "Já tady žiju už od roku 1954. Půjdu odsud pryč, ale až umřu," směje se starousedlík Václav Žemba.

Osada Bedřiška má řadu sympatizantů a ti společně s obyvateli usilují o záchranu celé lokality v původním stavu. "Obvod se doteď choval k obyvatelům velmi nehostinně. Smlouvy prodlužuje jen krátkodobě, neustále prohlašuje, že ty domy půjdou k zemi, že tady budou bagry," vysvětluje za spojence Bedřišky Eliška Černá.

Starostovi Mariánských Hor a Hulvák dokonce přinesli obří exkrement, který má být symbolem toho, že radnice pro Bedřišku nic nedělá. "Ty domy nejsou v dobrém technickém stavu a my si opravdu myslíme, že udržovat všechny za každou cenu nemá smysl. Je to neekonomické. Rádi bychom tu lokalitu proměnili. Jestli tam do budoucna bude kombinované bydlení a nebo se tam nastěhují nové rodiny nebo se tam nastěhují rodiny, které tam dnes žijí, je otázka k diskuzi," vysvětluje starosta Mariánských Hor a Hulvák Patrik Hujdus.

Za poslední dva roky odešlo z Bedřišky téměř 50 obyvatel a k dnešnímu dni je jich tam žije asi 60. Lidé také požadují, aby jejich prázdné domy radnice nebourala ale znovu zabydlovala. 
CYKLOSVĚTLUŠKA 2020 aneb Světýlka naděje pro Karolínku

05.09. 18:00
Ostrava-Mariánské hory, AKORD

Petr Hapka a jeho potměšilí hosté / přesunutý koncert z 18.4.

22.10. 19:00
Ostrava-Mariánské hory, DK Akord, Ostrava

Káťa a Škubánek / přeloženo z 28.3.

21.11. 10:00
Ostrava-Mariánské hory, Dům kultury města Ostravy

BEWIT FRANCHISE, s.r.o., Slezská Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

BAUMASCHINEN s.r.o. Ostrava
Ostrava
od 70 000 do 70 000 Kč/měsíc

Detail

Lakostav družstvo, Ostrava
Ostrava
od 18 000 do 22 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků