Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Milicionář střeží spánek pracujících v Ostravě. Vrcholí oslavy 30 let od sametové revoluce

  • Ostrava,

V Ostravě od pátku vrcholí oslavy 30 let od sametové revoluce. Čtyřdenní program odstartoval lidský řetěz, který objal celé centrum města. Na Masarykově náměstí se také načas vrátil milicionář, po kterém se kdysi náměstí jmenovalo. Odhalena byla i pamětní deska.

Lidský řetěz symbolicky odstartoval v Ostravě oslavy 30 let od pádu komunistického režimu. Vytvořili ho především studenti a jejich učitelé, ale přidávali se i náhodní kolemjdoucí. Nakonec se do něj zapojilo téměř tři tisíce lidí, kteří si pak na závěr zazpívali společně státní hymnu. 

Na Masarykovo náměstí, které se před 30ti lety jmenovalo Náměstí lidových milicí se vrátila i původní socha. Vedle ní vyrostl obří stan, ve kterém je připraven čtyřdenní program. Například besedy s pamětníky. "Pro mě byl nejsilnější okamžik v pondělí 20. listopadu, když se tady konala ta demonstrace. Všechny ostatní demonstrace, které byly před tím,  tady byly brutálně rozehnány státní bezpečností," vzpomíná na ostravský listopad signatář Charty 77 Jan Král.

Do programu se zapojilo 30 nejrůznějších organizací z celého města. Tento svátek patří k těm nejdůležitějším pro naši zemi. "Chceme ukázat, jaký kus cesty naše země a hlavně město ušlo za těch 30 let. Dá se tady dýchat obrazně i skutečně, máme svobodu a demokracii," popisuje primátor Ostravy Tomáš Macura. "Někdy mě děsí to, když slyším, jak si lidé vzpomínají, jak bylo dobře. Já si na nic takového nevzpomínám. Myslím, že ani ten pojem sociální jistoty nebyl pravdivý," říká hejtman MS kraje Ivo Vondrák.

Dopoledne patřilo především žákům a studentům a překvapením bylo, že toho o listopadu vědí dost. Přímo na náměstí byla u Lékárny Zlatá koruna odhalena pamětní deska listopadových událostí. "Nabytí svobody není samozřejmostí a udržet si ji není někdy taky jednoduché, takže je nutné to připomínat té mladé generaci," uvádí náměstek hejtmana MS kraje Stanislav Folwarczný.

Oslavy uzavře v pondělí v podvečer beseda s přímými účastníky sametové revoluce -  disidentem Tomášem Hradílkem a herci Janem Fišarem a Tomášem Jirmanem.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy