Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tisíce Ostravanů slavily výročí sametové revoluce v centru města

  • Ostrava,

Na mnohých místech si lidé o víkendu připomínali 30. výročí sametové revoluce. V Ostravané slavili v centru města. Už od pátku jsou tady připraveny besedy, workshopy, přednášky i koncerty a divadelní představení. Program končí dnes.

V krajském městě slavili lidé třicetileté výročí od pádu komunismu na Masarykově náměstí. Staré časy tady připomínaly fotografie, historická provolání nebo také členové tehdejší Veřejné bezpečnosti. Spontánní pietní místo vzniklo u morového sloupu.
„Vzpomínáme na naše studentská léta, kdy jsme tady se spolužačkou byly před 30 lety jako studentky stávkovat,“  řekla nám jedna žena. "Bylo to silné, od té doby jsme už nic takového nezažili," doplnil ji muž vedle ní.

Jako památku na tyto dny si mohli zájemci odnést vlastnoručně odlitý klíč z cínu.

„Ten klíč je symbolem revoluce, kdy lidé stáli na náměstích a cinkali klíčemi,“ vysvětlila Ivana Kroupová z  VŠB –TU, která spolu s kolegy workshop připravila. 

Několik stovek Ostravanů vzpomenulo na události sametové revoluce symbolickým pochodem centrem města. Průvod zamířil přes Masarykovo náměstí  k radnici na Prokešově náměstí.

Vystoupení připravil také karvinský sbor Permoník. Přednesl songy, které v r. 1989  na demonstracích rozezpívaly náměstí.

„Naši zpěváci se naučili písně K. Kryla, V. Mišíka, M. Kubišové, K. Gotta. A stejně jako tehdy, doufáme, že náměstí rozezpíváme i dnes, " usmíval se  prezident Sborového studia Permoník   Petr Kazík.

Přesně v 17 hodin a 11 minut se stejně, jako na mnohých dalších místech v republice, i v Ostravě, rozezněla slova hymny sametové revoluce:
 „Ať mír dál zůstává s touto krajinou. Ať zloba závist zášť, strach a svár, ty ať pominou…..“  Zpívali ji snad všichni přítomní.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků