Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Primátor předal ceny města Ostravy in memoriam. Vyznamenání převzaly manželky oceněných

  • Ostrava,

Ke konci roku předal ostravský primátor Tomáš Macura hned dvě nejvyšší ocenění města. In memoriam ho dostal zakladatel skautského střediska Osmačtyřicítka Hugo Mandovský a také Michal Salomonovič, hrdina, který neúnavně šířil poselství o hrůzách holokaustu. Za oba oceněné převzaly ocenění jejich manželky.

Nejvyšší vyznamenání města Ostravy se neuděluje příliš často. Na posledním zasedání zastupitelstva v tomto roce se této pocty dostalo in memoriam dvěma ostravským rodákům, kteří se hluboce vryli do historie města. Prvním z oceněných je Hugo Mandovský, skautský vedoucí přezdívaný Píro. Cenu dostal za mimořádný celoživotní přínos městu Ostrava v oblasti práce s dětmi a vzdělávání mládeže. Mimo jiné oživil po listopadu 89 skautské středisko Osmačtyřicítka, které funguje dodnes. "Manžel byl skvělý člověk. Nechal po sobě památku, protože tomu věnoval veškerý svůj volný čas," říká vdova Marie Mandovská. 

Cenu města Ostravy dostal také Michal Salomonovič, jehož rodina byla za války perzekuována. Prošel několika koncentračními tábory a až do konce svého života neúnavně šířil poselství o hrůzách holokaustu. "On vždycky říkal, aby se to znovu neopakovalo, je to třeba lidem připomínat," uvádí vdova Libuše Salomonovičová. 

"Bohužel, musím to tak říct, v obou případech mě to moc mrzí, že jsme to nestihli za jejich života, protože oba by si zasloužili cenu města, kterou bohužel nejde udělit in memoriam," vysvětluje primátor Tomáš Macura. 

Od roku 1996 udělila Ostrava 32 nejvyšších městských vyznamenání, ve třech případech byly oceněny kolektivy. Kromě jamajského sprintera Usaina Bolta to byli většinou ostravští rodáci nebo lidé, kteří spojili s městem podstatný kus života. 


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků