Ostrava odmítá betonový sarkofág. Problém s jedovatou půdou by se jen odsunul

  • 9:34,
  • Ostrava ,

Vedení Ostravy důrazně odmítá řešení, jakým chce ministerstvo životního prostředí naložit s kontaminovanou půdou po bývalé chemičce Ostramo. Jedovatá zemina by tak skončila zakonzervovaná v betonovém sarkofágu. To je podle náměstkyně primátora Kateřiny Šebestové pro Ostravu a její obyvatele naprosto nepřípustné.

Příští rok by konečně měla být hotova sanace ropných kalů po bývalé chemičce Ostramo v Ostravě - Mariánských Horách. Na to už ostravané čekají dlouhé roky. Na místě pak ale ještě zůstanou statisíce tun jedovaté zeminy, kterou bude nutné také sanovat. Ministerstvo životního prostředí, ale přišlo s šíleným nápadem. Nechat zeminu na místě a jen ji zakonzervovat do jakési betonové schránky pro příští generace. S tím vedení města ale rozhodně nesouhlasí.  "Apelujeme na celou vládu, aby ministerstvo životního prostředí eliminovalo všechna rizika, která plynou ze způsobu sanace. Nikdo neví, co takový odpad, dehty a kyselé prostředí udělají v budoucnu. Hrozí, že bude ohrožen vodní zdroj v Nové Vsi, který Ostrava považuje za strategický pro budoucí generace,“  říká náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Ostrava proto vyzývá premiéra Babiše, aby společně s vládou projednali tuto záležitost a změnili stanovisko ministerstva životního prostředí. Ostrava trvá na úplném vyčištění celého území. "Předkládám žádost, aby změnili stanovisko MŽP tak, aby způsob sanace neobsahoval ekokontejement, tedy tu kazetu, do které by se kontaminovaná zemina uložila," doplňuje náměstkyně primátora.

Kontaminovaná zemina může být například vyčištěna termicky stejně, jako se sanovala půda po koksovně a šachtě v lokalitě Karolina. Teprve potom bude možné lokalitu využít podle územního plánu města. 
Pohádky o mašinkách / premiéra

24.01. 17:00
Ostrava-Mariánské hory, Divadlo loutek Ostrava

Trhy, co se hledají - nekomerční farmářské trhy

Dnes
Ostrava-Jih, Pavilon A, Černá louka, Ostrava

Sobotní dílny GVUO pro rodiny s dětmi

Dnes
Ostrava-Mariánské hory, Dům umění Ostrava

ChacharNet s.r.o.
Ostrava-město
od 106 Kč do 150 Kč

Detail

INVOLVEX TRADE s.r.o.
Ostrava-město
od 17 800 Kč

Detail

HUSA Restaurant s. r. o.
Ostrava-město
od 16 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků