Poruba má prachožrouta. Jmenuje se Jeff

  • 13:48,
  • Ostrava ,

V Ostravě - Porubě začne sloužit prachožrout. Jde o stroj, který bude nejen čistit ulice, ale může i odklízet sníh. Vůz byl z větší části financován z Fondu životního prostředí města Ostravy. Jeho nákup je jednou z aktivit v rámci akčního plánu města na zlepšování ovzduší.

Tak tohle je prachožrout, tedy multifunkční čistič Hako Citymaster. Obyvatelé Ostravy - Poruby, kde bude uklízet, mu vybrali jméno Jeff. Je v podstatě skládačka a podle vybrané nástavby se dá využít na cokoliv. Poruba přikoupila ke kartáčům na prach i sněhovou radlici, kartáč na zametání sněhu a sypač soli s rozmetadlem na zimní údržbu. Může být využit i jako malý náklaďák. "Je to teď nachystáno na zimní údržbu. Je tam rozsypávač štěrku a soli a pak tam máme na letní údržbu," popisuje řidič prachožrouta.

Prachožrout stál 3 miliony korun a 80 procent z této částky hradil magistrát prostřednictvím fondu životního prostředí. Jeho nákup je součástí řady aktivit uvedených v akčním plánu města. "My jsme rádi, že můžeme pořízení těchto strojů podporovat," potvrzuje náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Poruba využije vozidlo už nyní v zimě, ale hlavně pak bude uklízet po zbytek roku prach v ulicích. "V Porubě je doprava stále tím největším znečišťovatelem, jak ulic, tak ovzduší," vysvětluje starostka Ostravy - Poruby Lucie Baránková Vilamová.

V rámci akčního plánu město dále plánuje další ekologizaci vozidel MHD, stavby a rekonstrukce tramvajových a trolejbusových tratí, nové cyklostezky, rozšíření pěších zón, výsadbu zeleně nebo například další parkoviště. 
GVUO pro nejmenší / tvůrčí dílny

21.01. 15:30
Ostrava-Jih, Dům umění Ostrava

Tvůrčí dílna pro seniory

Dnes
Ostrava-Jih, Dům umění Ostrava

Václav Neckář a Filip Rácz / recitál

Dnes
Ostrava-Mariánské hory, DK Akord, Ostrava

ChacharNet s.r.o.
Ostrava-město
od 106 Kč do 150 Kč

Detail

INVOLVEX TRADE s.r.o.
Ostrava-město
od 17 800 Kč

Detail

HUSA Restaurant s. r. o.
Ostrava-město
od 16 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků