Bezdomovci se mohou ohřát i vykoupat. Mnoho jich ale raději zůstává na ulici

  • 11:34,
  • Ostrava ,

Teploty v posledních dnech klesají pod bod mrazu a bezdomovci tak prožívají nejhorší období roku. Ostravský magistrát pro ně proto ve spolupráci s Charitou a Armádou spásy každoročně připravuje dostatek ubytovacích kapacit. Postele v teple ale přesto řada bezdomovců stále odmítá.

Zdeněk má 67 let a na ulici už žije 13 let. Dalo by se říct, že je bezdomovcem dobrovolně. Vyučil se pro Vítkovice, pak pracoval na šachtě a nakonec dělal na montážích. Protože pořád cestoval, neměl vlastní byt. Volnost mu prý vyhovuje a i když pobírá důchod a měl by i na nájem, volí raději chatrč, kterou si s kamarádem stloukli z palet poblíž Kauflandu v Mariánských Horách. "Není zima, vypadá to jako na jaře. Je to zatím bez problémů. Do domova důchodců bych nešel, protože to bych byl zavřený a já už jsem zvyklý být venku," vysvětluje bezdomovec Zdeněk.

V Ostravě žije dlouhodobě kolem 900 bezdomovců. Z nich polovina je přímo na ulici. V mrazech pro ně magistrát připravuje Zimní program, kdy jsou navýšeny kapacity lůžek azylových domech a noclehárnách. Připraveny jsou i tzv. teplé židle, pokud jsou kapacity naplněny. "Ostrava je připravena spustit Zimní program. Ten je aktuální v okamžiku, kdy tepoty v noci klesnou pod bod mrazu a kdy jsou naplněny stávající kapacity," popisuje mluvčí magistrátu Andra Vojkovská.

Mnoho bezdomovců ale i přes mrazy dává přednost ulicím a připravené služby nevyužívají. Ty chodí alespoň pravidelně kontrolovat strážníci a nebo sociální pracovníci. "Chodí tam feťáci a zloději. Lepší je to tak, jak jsem," dodává bezdomovec.

Pokud by chtěl někdo bezdomovcům pomoci, může přinést oblečení nebo obuv do Šatníku Charity v Ostravě Vítkovicích na Jeremenkově ulici. Zájem je ale pouze o pánské oděvy. Nedostatkové jsou rifle, ponožky a spodní prádlo. 
Pohádka o bídné havíři / premiéra hudební pohádky

14.02. 19:00
Ostrava, Divadlo 12, Ostrava

Čecháčci a Čoboláci / stand-up comedy

14.02. 19:00
Ostrava, Dům kultury města Ostravy

Vězeň na druhé avenue / komedie se Simonou Stašovou

16.02. 19:00
Ostrava-Jih, DK Akord, Ostrava

ChacharNet s.r.o.
Ostrava-město
od 106 Kč do 150 Kč

Detail

INVOLVEX TRADE s.r.o.
Ostrava-město
od 17 800 Kč

Detail

HUSA Restaurant s. r. o.
Ostrava-město
od 16 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků