Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava má nejnižší ztráty vody z potrubí z velkých měst. V plánu jsou další masivní investice

  • Ostrava,

Ostrava patří k městům s nejnižšími ztrátami pitné vody z potrubí. V příštích letech chce navíc ještě značně navýšit investice do údržby a obnovy celé sítě. Zmizet by například měly kanalizační výpustě do řek a potoků, což by mělo přispět k jejich větší čistotě.

V Ostravě je 900 kilometrů kanálů a tisíc kilometrů vodovodů. Díky modernizaci se podařilo snížit ztráty vody v průběhu transportu potrubím na 11 procent, zatímco průměr celé země je 15 procent. Ostrava chce ale investice do údržby a rozvoje výrazně zvýšit. Ročně na 700 milionů korun. "Ostrava by měla v následujících 5 letech zdvojnásobit investici do vodohospodářských staveb, kdy spravuje jakýsi fond, ve kterém je 300 milionů ročně," vysvětluje náměstkyně primátora Ostravy Zuzana Bajgarová.

Chystané projekty by měly odstranit takzvaná volná kanalizační vyústí do řek a potoků.Na území Ostravy je jich 46, jsou především v oblasti Slezské Ostravy, Kunčic, Kunčiček a Radvanic a Bartovic. "Do 6 let by měly být všechny odstraněny. V současné době probíhá velká stavba kanalizačního sběrače B, který by měl odstranit 6 takových vyústí a navazující stavby dalších 16 vyústí. Kvalita vody v řekách jako je Lučina, Ostravice a Odra by měla být mnohem vyšší," potvrzuje náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Chystá se také rekonstrukce vodovodu a kanalizace v ulici Moravská, pracuje se na kanalizaci v Plesné. Připravuje se i stavba kanalizace v Koblově, Heřmanicích a ve Svinově. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy