Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nápady vítány. Ostrava opět podpoří projekty lidí ve veřejném prostoru

  • Ostrava,

Jste z Ostravy a nelíbí se vám nějaké místo například v okolí vašeho bydliště? Můžete to změnit! Stačí vymyslet projekt, domluvit se s přáteli, kteří vám pomohou a magistrát vám poskytne peníze. Dotační program fajnOVY prostor už stojí za více než 30ti zajímavými nápady.

V Ostravě funguje od roku 2017 dotační program FajnOVY prostor. Je založen na nápadech obyvatel města, kteří chtějí zlepšit veřejný prostor a jsou ochotni sami přiložit ruku k dílu. V letošním roce bylo zastupiteli schváleno dalších 5 milionů na nové nápady. Z loňského roku navíc zůstalo nevyčerpáno téměř 3 a půl milionu. "Některé projekty vykazovaly spíše funkci údržby a ani komunitní zapojení nebylo tak velké, což je vlastně cílem toho projektu," vysvětluje důvody vyřazení některých projektů náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Nový program je na roky 2020 a 21. Zájemci mohou o peníze žádat od 2. do 31. března a pak ještě ve dvou termínech v červenci a říjnu. V poslední výzvě uspělo 5 projektů z 15ti přihlášených. Například na haldě Ema vzniknou originální objekty ze dřeva, ve Staré Bělé bude piknikové místo nebo v Hrušově u kostela bude vybudována spolkem Balónek venkovská zahrada z přelomu 18. a 19. století. "My tam budeme mít zpracovány prvky přesně v duchu a s těmi materiály, které byly tehdy k dipozici. Nic moderního nehledejte. Určitě tam budou klasické plodiny, které se tehdy pěstovaly. Budou tam ovocné stromy, keře a bude tam i přístřešek, ve kterém budou probíhat různé akce," popisuje projekt člen spolku Balónek Martin Musil.

Za tři roky už Ostrava podpořila 31 projektů částkou 8 a půl milionu korun. Maximální výše dotace na jeden nápad je 500 tisíc korun. Podrobnosti jsou na www.fajnovyprostor.cz.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy