Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: V Ostravě se dýchá lépe, město mělo loni nejlepší ovzduší za posledních pět let

  • Ostrava,

Kvalita ovzduší v Ostravě byla loni nejlepší za posledních pět let. Podíl na příznivém výsledku má bezesporu počasí, které bylo teplotně mimořádné a k tomu byly velmi dobré rozptylové podmínky. Loni bylo nejtepleji od roku 1961.

Ovzduší v krajské metropoli se dlouhodobě zlepšuje. Výsledky, které hodnotí kvalitu ovzduší za rok 2019, jsou nejlepší za posledních pět let.

“V loňském roce jsme byli po dvou letech, kdy koncentrace spíše mírně narůstaly, jsme se vrátili ke klesajícímu celkovému dlouhodobému trendu. A koncentrace v Ostravě a celém MS kraji výrazně poklesly. Jednalo se hlavně o suspendované částice, ale i další škodliviny, které měříme v automatickém režimu,” řekla Blanka Krejčí. Podíl na velmi dobré kvalitě ovzduší mělo v loňském roce bezesporu mimořádně teplé počasí a velmi dobré rozptylové podmínky. “Zároveň vyšší teploty panovaly v měsících prosinci a únoru, kdy se běžně vyskytuje větší množství smogových a nepříznivých meteorologických situací,” dodala B. Krejčí.

Loni byla v Ostravě pouze jediná smogová epizoda, a to v lednu. Trvala 94 hodin. Výsledky jsou nesrovnatelné s rokem 2018, kdy bylo celkem 332 hodin smogu a v roce 2017 dokonce 760 hodin.  Ostrava si vylepšuje ovzduší i zvýšeným čištěním silnic. Například v loňském roce to krajskou metropoli stálo 30 mil. korun. Další peníze vynakládá na podporu výměny neekologických kotlů, staví další km cyklostezek a nemalou měrou přispívá ke zlepšení ostravského ovzduší i úspěšný projekt sdílených kol.

“Pak to jsou i opatření ekologizace vozového parku dopravního podniku i města Ostravy a městských obvodů. Takže by už neměly jezdit ani dieslové autobusy dopravního podniku a měly by být nahrazeny nízkoemisními nebo bezemisními vozidly,” dodala Kateřina Šebestová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy.

Ostrava podporuje ozdravné pobyty dětí. Do speciálního fondu na tyto účely přispívá 22 mil. korun. Město hradí také zelené projekty, kdy doplňuje a obnovuje zeleň, třeba v blízkosti rušných komunikací. Mimo to financuje Ostrava například měřicí stanice a speciální vůz pro monitoring stavu ovzduší.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy