Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce historických jatek v Ostravě brzy začne. Radní vybrali stavební firmu

  • Ostrava,

Rekonstrukce historické budovy jatek v centru Ostravy začne už příští měsíc. Radní totiž vybrali stavební firmu, která se o opravu postará. Po jejím dokončení se do budovy přestěhuje městská galerie moderního umění Plato.

Pokud sledujete pravidelně dění v Ostravě, možná už jste ani nedoufali, že historická jatka v centru města přežijí. Po letech peripetií je to ale tady. Už v březnu začne rekonstrukce, o kterou se postará firma Zlínstav. Rozhodla o tom rada města, která stavebníky vybrala z 5 nabídek. Firma jatka opraví za 200 milionů korun podle projektu studia KWK Promes. "Nejstarší část jatek pochází z roku 1891, takže je to významná historická památka na území města. My teď pro ně najdeme novou veřejnou funkci a sice funkci galerie soudobého umění," raduje se primátor Ostravy Tomáš Macura.

Rekonstruováno bude celkem 5 na sebe navazujících objektů různého stáří. Nejnovější část, kterou tvoří provozní budova z roku 1926 bude zbourána. Její stav už neumožňuje záchranu. Objekt bude ale znovu postaven a tentokrát z betonu. "My vlastně zcela jednoznačně poznáme, co je původní stavba, protože ta bude zděná, naproti tomu ta novostavba bude betonová," popisuje náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Po dokončení rekonstrukce v závěru příštího roku bude do objektu přestěhována galerie moderního umění Plato. Šest výstavních sálů může být propojeno, ale mohou fungovat i samostatně. Chloubou galerie budou otočné stěny, které ji propojí s venkovním prostorem. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy