Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hluk z tramvají? V novém kulturním domě bude eliminován. Odborníci v Ostravě zkoumají akustiku

  • Ostrava,

Možná jste zahlédli, že z balkónu Domu kultury města Ostravy trčí mikrofony. V těchto dnech totiž odborníci na akustiku zjišťují, jak moc ruší poslech hudby doprava, ale zkoumají i akustiku uvnitř sálu. Součástí nové koncertní haly bude totiž rekonstrukce stávající budovy a současný společenský sál bude přeměněn na komorní sál.

Dům kultury města Ostravy byl otevřen v roce 1961 a už od počátku v něm vystupovala i Janáčkova filharmonie. Umělci si ale stěžovali na špatnou akustiku v sále i na hluk z ulice, zejména na cinkání tramvají, kterému bránil pouze obrovský závěs. Tak to je v podstatě až dodnes. Změnu přinese výstavba nové koncertní haly, jejíž součástí je i rekonstrukce historické budovy. "Má dojít k redukci sálu a akustickým úpravám tak, aby vyhovoval současným parametrům," vysvětluje ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla.

Proto nyní přijeli do Ostravy odborníci na akustiku, kteří musejí jednak zjistit, jak moc ruší koncerty hluk z ulice 28. října a také jaká je v sále akustika. "Potřebujeme změřit venkovní hluk. Podle toho se potom dimenzuje fasádní plášť a budou se podle toho posuzovat konstrukce," vysvětluje odborník na akustiku Tomáš Hrádek.

I nový koncertní sál bude mít akustiku na špičkové úrovni. Postarají se o to přední světoví odborníci. "Je to studio Nagata Acoustics, které je pro mne číslo jedna na světě. Dělalo např. akustiku v nedalekých Katovicích, která je skloňována v superlativech," potvrzuje Jan Žemla.

Nová koncertní hala za půl druhé miliardy korun se začne stavět v roce 2022. Hotovo by mělo být o dva roky později.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy