Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

OSTRAVA: sdělení a opatření úřadů na území města Ostravy k pandemii COVID-19 AKTUALIZACE UKONČENA 17.5.

 • Ostrava,

V tomto článku shrnujeme důležitá oznámení a opatření Magistrátu města Ostravy a dalších úřadů a institucí, které je důležité sdělovat občanům žijícím na území města Ostravy. Pokud máte další důležité informace k publikaci v tomto článku, zašlete je prosím na email: internet@polar.cz. Článek průběžně aktualizujeme.

Základní informace:

https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne 

http://www.khsova.cz/

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

NON-STOP Celostátní informační linka zdarma 1212 

 • volba 1 – pro aktuální informace v souvislosti s koronavirem
 • volba 2 – pro informace, jak postupovat, když se projeví příznaky nemoci (zdravotnická linka)
 • volba 3 – pro informace týkající se průmyslu a obchodu
 • volba 4 – pro seniory (9 – 17 hodin)
 • volba 5 – pro obavy ze současné situace (linka psychické pomoci)
 • volba 6 – pro informace týkající se dopravy

Celostátní linky pro všechny, kdo mají příznaky koronavirové infekce 724 810 106, 725 191 367

NON-STOP Linka v případě onemocnění 112 (V případě vážných zdravotních problémů či ohrožení života volejte linky 155 a 112.)

NON-STOP Informační linky Krajské hygienické stanice Ostrava 595 138 118, 595 138 119, 595 138 147 

NON-STOP Linka důvěry Ostrava: 737 267 939,  596 618 908  (pouze pro psychický stav nouze)


LINKY POMOCI PRO SENIORY:

Bezplatná všeobecná Linka pro seniory 800 200 007  (8:00 - 20:00) 

Volajícím pomůže: zorientovat a najít správné informace, zprostředkovat kontakt na organizace, které mohou pomoci v místě, propojit se s dobrovolníky, sestavit krizový plán, sdílet jejich obavy a hovořit o tom, co je trápí.

Nová telefonní linka dobrovolnické pomoci pro seniory v Moravskoslezském kraji, kteří nemají přístup k internetu     595 622 585  (8:00 - 18:00)

NON-STOP Zelená linka Anděla strážného pro seniory a jejich blízké 800 603 030 (Volat můžete s jakýmikoli obavami.)

Linka MP Ostrava a ADRA pro osamělé seniory a lidi v karanténě, kteří potřebují zajistit důležitý nákup 800 199 922 

Linka Charity Ostrava 731 678 821 (Charita Ostrava zajistí pro osamocené lidi nákup a dovoz potravin, léků i obědů.

Nadační fond Paragraf nabízí právní pomoc všem, kteří mají problém vyznat se v dnešní krizové situaci. Lidé mohou volat zdarma na linku 724 100 353 (8 - 16 hodin)

PODROBNÉ INFORMACE PRO PODNIKATELE -  https://rychla-rada.cz/

Magistrát města Ostravy

V neděli 17. května skončí nouzový stav, vyhlášený Vládou České republiky. Magistrát města Ostravy bude ale fungovat ve stávajícím režimu až do 25. května. Úřední hodiny na všech pracovištích magistrátu budou v plném rozsahu, nicméně bude stále nutné se k návštěvě předem objednat.
K objednání na přepážková pracoviště živnostenského úřadu, cestovních dokladů, občanských průkazů, dopravně správních činností (řidičské průkazy, evidence vozidel) slouží elektronický objednávkový systém. 

- Objednávkový systém: https://objednavky.ostrava.cz/eobs#/objednat-se/

Objednávky pro osobní podání na podatelně magistrátu je možné vyřídit na čísle 599 443 030, doporučujeme využívat speciální schránky, které jsou pro tento účel umístěny na vrátnicích jednotlivých budov úřadu.
Pro volání na call centrum Magistrátu města Ostravy slouží občanům bezplatná telefonní linka 800 990 980.

ŽÁDOSTI O OŠETŘOVNÉ

Ministerstvo bude žádosti o ošetřovné od OSVČ přijímat od středy 1.dubna. Podmínky, které musí žadatel splnit a formulář žádosti spolu a dalšími informacemi jsou zveřejněny na www.mpo.cz/osetrovneOSVC.

Ošetřovné za měsíc březen bude vypláceno na základě žádostí doručených na ministerstvo v dubnu. Za každý měsíc se bude žádat samostatně. Po obdržení žádosti ministerstvo rozhodne, zda žadatel splnil podmínky a ošetřovné zašle na bankovní účet žadatele.

Žádáme všechny OSVČ, aby své žádosti o ošetřovné nezasílaly na živnostenské úřady, ale přímo podle zveřejněných podmínek na Ministerstvo průmyslu a obchodu.

OSTRAVA PODPORUJE MÍSTNÍ DROBNÉ PODNIKATELE

Je připravena okamžitá finanční výpomoc do výše 20 tisíc korun na pokrytí části nákladů pro menší živnostníky, kteří se z důvodu přerušení provozu dostávají do stavu hmotné nouze.

Dále je živnostníkům, kteří ke dni 13. 3. 2020 podnikali v provozovnách ve vlastnictví statutárního města Ostravy, dnešním rozhodnutím prodloužena splatnost nájmu za březen a duben o 3 měsíce. Ke stejnému kroku byly vyzvány také městské obvody a městské společnosti, které pronajímají prostory sloužící k podnikání. Rada města zároveň otevřela možnost prominutí nájmu.

Podrobné informace a FORMULÁŘE - žádosti najde zde.

Městská nemocnice Ostrava

Odběrové místo otevřeno každý den od 8 do 16 hodin. Odběrová ordinace je vyhrazena jen pacientům, kterým odběr po telefonické konzultaci doporučili hygienici nebo praktičtí lékaři. Ostatní klienti nejsou přijímáni. Stěry jsou odebírány jen pacientům ve vozech, kteří v něm vjedou do stanu.  

Změna provozu zubní lékařské pohotovosti. 

Všední dny: od 18 do 6 hodin ráno.

Víkendy a svátky: od 6 do 18 hodin

Porodnice Městské nemocnice Ostrava v souladu s nařízením vlády ČR z důvodu ochrany zdraví pacientek i zdravotnického personálu zatím přítomnost otců po porodu nepovoluje. Rozhodnutí přijal krizový štáb nemocnice.

Školství

Zápisy do prvních tříd
Zápisy probíhají od 1. do 30. dubna 2020.

přihlášku je možné doručit následujícími způsoby:

 • do datové schránky školy
 • e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem
 • poštou na adresu základní školy
 • osobním podáním (aby nedošlo k vyšší koncentraci a pohybu osob v prostorách školy, je nutné se předem objednat na určitou hodinu. To je možné telefonicky nebo prostřednictvím rezervačního systému, pokud jej škola má zřízen.

Více informací ZDE

Doprava 

V ostravské MHD zavádí Dopravní podnik Ostrava speciálně nově vytvořený režim pro pracovní dny a víkendy. Všechny aktuální informace o omezeních v dopravě naleznou cestující v mobilní aplikaci MojeDPO, na www.dpo.cz/nouzovadoprava a v obvyklých vyhledávačích. Zastávkové označníky budou opatřeny informací o nových jízdních řádech s uvedením QR kódu s odkazem na aktuální jízdní řád. Cestující budou o chystaných změnách informováni také akustickým hlášením ve vozidlech MHD.

Více informací o aktuálních dopravních omezeních na www.dpo.cz/nouzovadopravawww.kodis.cz a 
https://www.dpo.cz/koronavirus.html či https://www.dpo.cz/pro-cestujici/aktuality/udalosti/4399-koronavirus-zmeny.html

Prodejny jízdních dokladů MHD jsou minimálně do 24. března 2020 uzavřeny. Cestující by si své časové dlouhodobé jízdné měli zakoupit přes e-shop DPO, na který se dostanou přes webové stránky dpo.cz, konkrétně na adrese www.dpo.cz/eshop. Případně je možné platit jízdné přímo ve vozech pomocí bezkontaktní platební karty, KREDITní jízdenky, elektronické peněženky ODISky, nebo před nástupem do vozidel pomocí SMS jízdenky, či mobilní aplikace MojeDPO. KREDITní jízdenky pořídí v modrých automatech umístěných ve významných dopravních uzlech.

Sdílená kola v Ostravě zdarma na 30 minut. Sdílená kola v Ostravě budou v následujícím měsíci zdarma po dobu třiceti minut, místo obvyklých patnácti. Je to další reakce města v období nouzového stavu, který vyhlásila Vláda České republiky. Stává se tak po dohodě se společností nextbike Czech Republic. Všechna sdílená kola v Ostravě jsou pravidelně dezinfikována.

Zajištění služeb

UMÍSTĚNÍ ROUŠKOMATŮ V OSTRAVĚ:

Soukromí poskytovatelé dovozu nákupů:

Liftago: https://www.liftago.cz/nakup/

Tesco: https://itesco.cz/sluzby-a-znacky/nakupy/ostrava/


Otevření sběrných dvorů OZO

Město Ostrava po dohodě se společností OZO Ostrava otevírá od 2. dubna sběrné dvory v omezeném režimu. 


Pravidelný svoz odpadu v celé svozové oblasti OZO probíhá bez omezení.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků