Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

O podobu památníku veteránů v Ostravě se utká 8 umělců a architektů. Vítěze vybere porota do konce roku

  • Ostrava,

Ostravští radní už posvětili výběr poroty, která určila, kdo bude navrhovat památník veteránů v Ostravě. Ke čtyřem osloveným umělcům se tak přidají další čtyři vybraní na základě portfolií. Porota pak vybere nejlepší návrhy, které budou dopracovány. Z těch bude vybráno vítězné dílo.

O záměru vybudovat v parku Čs. letců v centru Ostravy památník veteránů jsme vás už informovali. Novinkou ale je, že rada města schválila další 4 umělce, které jim navrhla porota na základě jejich portfolií. Dvoukolové soutěže na podobu díla se tak zúčastní celkem 8 jednotlivců nebo týmů. "Do soutěže na návrh podoby památníku v Parku Čs. letců tady v Moravské Ostravě dorazilo celkem 17 žádostí. Ty posoudila porota a vybrala další 4 jednotlivce a kolektivy," potvrzuje mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská.

Soutěže na podobu památníků se tak zúčastní sochaři, výtvarníci, ale i další umělci. Někteří jsou v týmu s architekty. Všechny vybrala devítičlenná porota. "V předložených portfoliích převažovala uskupení v modelu umělec-architekt nabízející ideální rozložení tvůrčích sil pro výsledné řešení. Porota přihlédla zejména ke komplexnosti, jasnosti autorských přístupů a kvalitě dosavadní tvorby přihlášených. Hlavním kritériem pro výběr byl předpoklad originálního a současně realizovatelného řešení návrhu," vysvětluje předseda poroty, umělec a pedagog Petr Dub.

Z návrhů budou vybrána díla do druhé části soutěže a z těch pak vzejde do konce roku vítěz, jehož práce ozdobí park. Pietní místo by mělo důstojně připomínat veterány, kteří bojovali, bojují nebo budou bojovat za naši svobodu a demokracii. Měl by prokazovat respekt jejich práci, při které často riskují své životy. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy