Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pět strážníků Městské policie Ostrava dostalo koronavirus. Desítky jejich kolegů musely do karantény

  • Ostrava,

Strážníci ze služebny v Ostravě na Martinovské ulici chytili koronavirus. Zatím je potvrzeno 5 nakažených a celkem 43 lidí v karanténě. Služebna byla dezinfikována, jak se virus mezi strážníky dostal není jasné.

Po zdravotnících a hornících se budou muset popasovat v kolektivu s koronavirem i strážníci ostravské městské policie. Pět z nich bylo totiž pozitivně testováno na koronavirus. Všichni pracují na Integrovaném výjezdovém centru Poruba na ulici Martinovská.

Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava: "Jak se nákaza dostala mezi strážníky nelze jednoznačně prokázat. Předpokladem je průnik z vnějšího prostředí, tedy nikoliv v souvislosti s přímým výkonem služby.

Služebnu na Martinovské už vydezinfikovali hasiči. Kromě pěti nakažených je v preventivní karanétě dalších 38 strážníků.

Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava: "Nákaza zásadním způsobem nekomplikuje obsazenost služeb. Vycházíme z připravených krizových scénářů pro tento případ. Výkon služby v oblasti Martinovská je posilován strážníky z útvarů s celoměstskou působností a případně dalších oblastí."

Podle mluvčího personální výpadek neovlivnil běžnou činnost strážníků na území Poruby ani jinde ve městě. Ostrava má aktuálně 623 městských policistů.

Hasičů a záchranářů na výjezdovém centru se nákaza zatím nedotkla. Sídlí sice v jedné budově, ale jsou od sebe odděleni a dodržují mimořádná opatření, která mají eliminovat riziko se potkávat.

V souvislosti s Dolem Darkov už je 276 nakažených

Největší nákazu stále řeší hygienici mezi horníky. V úterý v 15:30 bylo v souvislosti s Dolem Darkov evidováno 276 nakažených. Z toho je 201 zaměstnanců, 71 jejich rodinných příslušníků a 4 pracovníci jiných firem. V celkovém počtu je i 10 pendlerů z Polska. Na dole byla zastavena těžba, kvůli záchovným a udržovacím pracím fungují pouze tři směny a do podzemí fárá zhruba 150 lidí.

Pavla Svrčinová, ředitelka KHS Ostrava: "Kontrola v šatnách mužů v době střídání směn potvrdila, že je zaměstnavatelem organizačně zabezpečeno, aby nedocházelo ke kontaktu ranní a odpolední směny."

Hygienici odebrali vzorky celkem 2543 zaměstnancům a stále je vyhodnucují. Více než polovina nakažených je zcela bezpříznaková.

Pavla Svrčinová, ředitelka KHS Ostrava: "Dalších zhruba 40% mělo příznaky velmi mírné. Například zvýšenou únavu, kterou připisovali fyzicky náročné profesi. Pokud by nedošlo k jejich odhalení provedenými testy, všichni tito pacienti by byli potenciálním zdrojem nákazy pro své okolí, protože by nevyhledali lékaře.
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy