Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Takto bude vypadat památník obětem střelby ve FNO, porota vybírala z šesti návrhů

  • Ostrava,

Památník obětem loňské prosincové střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava, při které zemřelo sedm lidí, vytvoří výtvarník Lukáš Dvorský. Porotci soutěže, kterou město vyhlásilo v únoru, vybírali z šesti návrhů. Památník bude dokončen do 30. listopadu letošního roku, aby mohl být odhalen k prvnímu výročí tragické události, které připadá na 10. prosince 2020. Umístěn bude před budovou fakultní nemocnice.

V únoru vyhlásil ostravský magistrát výtvarnou soutěž na podobu památníku, který by připomínal oběti řádění masového vraha ve Fakultní nemocnici Ostrava. V prosinci při něm zahynulo 7 lidí přímo v čekárně polikliniky. Vybráno bylo celkem 6 výtvarníků, kteří porotě nabídli své nápady. Nejvíce hlasů nakonec získal návrh Lukáše Dvorského.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Rada města schválila návrh poroty. Realizováno bude dílo, které má vůči okolí správně zvolené měřítko a je v dialogu se stávající sochou Vladislava Gajdy. Ta představuje slunce, zatímco památník evokuje černou díru, tedy "mrtvé slunce". 

Ondřej Vysloužil, člen poroty, ředitel městského ateliéru MAPPA: „Hodnocení návrhů probíhalo v objektu Domu sester téměř celý den. Porotci během rozhodování dvakrát navštívili prostor před hlavním vstupem do Fakultní nemocnice, kde bude památník vybudován. Při prohlídkách porota posuzovala pozitiva a negativa jednotlivých návrhů v závislosti na lokalitě. Hodnocena byla nejen výtvarná stránka a citlivý přístup k události, ale také finanční a technická náročnost provedení a údržby. Po dlouhé diskuzi jsme vybrali jako nejvhodnější k realizaci návrh Lukáše Dvorského. Ocenili jsme, že je přímočarý a nenásilnou formou vystihuje tragiku události.”

I návrh Lukáš Dvorského má ale prý určité nedostatky a musí být dopracován. Například jeho olemování včetně nápisů a umístění. Památník představuje otisk kulky vystřelené z pistole, ale je umístěn horizontálně.

Lukáš Dvorský, výtvarník, autor vítězného návrhu: “Zobrazuje to deformaci hmoty při tlaku nějakého cizího tělesa. V našem případě teda kulky. Celý ten objekt jakoby vstupuje do země, tím upozorňuje na pietní význam.”

Památník bude umístěn přímo před vchodem do polikliniky fakultní nemocnice. Jeho cena by neměla přesáhnout 1 milion 800 tisíc korun. Na financování se podílí město, kraj a nemocnice. Hotovo bude na podzim tak, aby se mohl u památníku konat pietní akt k výročí tragédie 10. prosince.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy