Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Dolních Vítkovicích už jsou k vidění i motorky. Můžete si je i osahat

  • Ostrava,

V Dolních Vítkovicích můžete nově vidět i unikátní motorky a to jak historické tak moderní. Výstava je ale zajímavá také tím, že na spoustu exponátů si můžete sáhnout a nebo si například můžete na vlastní kůži vyzkoušet, jaké je obtížné roztlačit Jawu 250.

Unikátní sbírka 30 motocyklů je novým lákadlem zážitkové výstavy v ostravských Dolních Vítkovicích ve Velkém světě techniky. Kromě samotných strojů čeká návštěvníky další interaktivní program. Expozice nazvaná GRAND PRIX vznikla díky spolupráci Dolních Vítkovic s Moravskoslezským krajem.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Rozhodně nečekejte výstavu krásně seřazených veteránů za bariérou ze zdobného lanka. Lidé se mohou těšit, že si svět motorek osahají a zažijí. Zkusí si proudění vzduchu při 120ti kilometrové rychlosti, budou moci roztlačit motorku o váze 150 kilogramů nebo vykuchají motor a pak ho složí zase zpátky. Anebo se o to aspoň pokusí. Celá koncepce výstavy vychází z nejmodernějších expozičních trendů, které kladou důraz na interaktivitu a tím i na zábavu spojenou se vzděláváním.“

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MS kraje: „Nechceme vyvolávat diskuzi, které stroje jsou hezčí nebo hodnotnější. Těšíme se, že budeme moci demonstrovat technický pokrok a srovnat technickou a řemeslnou úroveň strojů před šedesáti až sto lety se současností. Vybrané historické motorky si návštěvníci doslova osahají a dokonce si je budou moci vyzkoušet. V tom je výstava GRAND PRIX výjimečná.“

Historické motocykly věnoval MS kraji akademický sochař Miroslav Rybička, který na nich i závodil a pak je dlouho sbíral. Instalace výstavy stála 2 miliony korun a hradil je MS kraj. Spoustu exponátů si návštěvníci mohu i osahat.

Jakub Švrček, ředitel Světa techniky: „K nejzajímavějším motocyklům v naší expozici patří anglický veterán Douglas vyrobený před 100 léty, jediné dochované kusy na světě belgická La Mondiale a anglický Humber nebo unikátní první motocykl firmy JAWA nazývaný RUMPÁL. Vystavujeme historické silniční speciály, plochodrážní motocykly, cestovní unikáty, ale také lidové motocykly z let 1920 až 1967."
Výstava Grand Prix je ve Velkém světě techniky. Otevřena je vždy od 10 hodin a potrvá nejméně do  března 2021. Pak se stěhuje do kopřivnického muzea.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy