Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava si vezme úvěr na investice. Chce posílit ekonomiku po koronavirové krizi

  • Ostrava,

Ostravští zastupitelé schválili úvěr, který bude sloužit na investice k nastartování ekonomiky postižené koronavirovou krizí. Jeho výše je 1,8 miliardy korun a bude se čerpat od letošního podzimu až do roku 2023.

Ostrava chce masivně investovat, aby se co nejlépe vypořádala z následky opatření proti pandemii koronaviru, které zavedla vláda. Umožní to dlouhodobý úvěr ve výši 1,8 miliardy korun, o kterém rozhodli zastupitelé na svém zasedání. 

Tomáš Macura, primátor OstravyRozhodnutí přijmout nový investiční úvěr podporují v současné době aktuální, mimořádně nízké úrokové sazby na bankovním trhu i výrazné oddlužení města v předchozích letech. Od roku 2014 jsme již snížili zadluženost města o 2,2 miliardy korun a splácení starých půjček pokračuje. I přes načerpání nového úvěru odevzdáme na konci komunálního období v roce 2022 město s nižším dluhem, než jsme jej převzali. A ještě urychlíme investiční výstavbu v Ostravě.“

Město osloví banky, aby předložily své nabídky na základě požadovaných parametrů. Čas mají do konce srpna, aby zastupitelstvo mohlo o přijetí konkrétního úvěru rozhodnout v září. Nový úvěr chce město splácet 11 let. V letošním roce má v plánu vyčerpat 570 milionů korun.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Úvěr je koncipován jako velmi flexibilní a to jak o mechanismus jeho čerpání, tak i na co bude využit." 

V posledních deseti letech byl nejvyšší dluh města 6,6 miliardy korun v roce 2013. Od té doby se kontinuálně snižuje. Ostrava je v přepočtu na obyvatele zadlužena nejméně z velkých měst České republiky. Dluh na jednoho Ostravana dělá 6 747 korun. Pražané dluží více než dvojnásobek. 

Témata: ekonomika,  Macura,  úvěr,  koronavirus
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků