Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava zrekonstruuje mrakodrap v centru města. Změny navrhne renomovaná architektka Eva Jiřičná

  • Ostrava,

Ostrava zachová pro budoucnost známou dominantu. Mrakodrap na Ostrčilově ulici totiž nebude zbourán, ale zrekonstruován. O návrh se postará světoznámá architektka Eva Jiřičná a její ateliér AI - Design. S 22 patry jde v současnosti o nejvyšší dům v Ostravě.

Výškový dům na Ostrčilově ulici v centru Ostravy byl dostavěn v roce 1968. Má 68 metrů a 22 pater, které byly nejprve určeny pro bydlení. Do budovy ale začalo zatékat a po rekonstrukci v ní vznikly kanceláře. Od roku 2013 je celý mrakodrap opuštěný a nepřístupný kvůli nevyhovujícím protipožárním opatřením a dalším technickým problémům, jako například, že se ve větrů naklání, má nefunkční opláštění, které obsahuje azbest, chybí únikové trasy. Vedení magistrátu i centrálního obvodu už mnoho let řeší jeho budoucnost. Nyní překvapivě odborníci nabídli, že by tuto dominantu šlo zachránit. Magistrát proto vyzval studio AI - Design světoznámé architektky Evy Jiřičné, aby navrhlo jak.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Výškový dům v Ostrčilově ulici rozhodně patří ke známým architektonickým dominantám Ostravy. Již léta je ale ve velmi špatném stavu a náročnost jeho rekonstrukce způsobila dlouhodobé oddalování problému a dodnes svádí k jednoduchým úvahám, jako jsou návrhy na jeho demolici. Vzdávat se dominant však není cesta, kterou bychom volili. Rozhodli jsme se proto zadat zpracování návrhu rekonstrukce objektu studiu proslulé architektky Evy Jiřičné. Její tým je známý jedinečností architektonických návrhů, citlivým přístupem k hodnotám původních staveb i kvalitním technickým zpracováním, které budou pro tuto stavbu nezbytné. Rozhodně nebudeme prvním ani posledním městem, které úspěšně zvládlo přestavbu dříve postavených výškových budov na současné podmínky a bezpečnostní normy."

V roce 2010 uvažovalo město o prodeji objektu soukromému majiteli, který by jej zdemoloval a na místě postavil jinou budovu. V roce 2013 chtěl centrální městský obvod, který měl budovu ve správě, objekt opravit, snížit o 10 pater a přestavět na menší byty pro mladé rodiny a seniory. Nyní ale po debatách s odborníky bylo rozhodnuto o zadání návrhu na využití budovy. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Architektonické studio AI-Design bude hledat to nejvhodnější využití objektu. Stanoveno bude také na základě jeho technických parametrů, které jsou jiné pro byty a jiné pro kanceláře. Jednat by se mohlo o kombinaci funkcí. Přestože obvod navrhoval snížení budovy, protože při zachování současného počtu podlaží bude rekonstrukce technicky velmi náročná, rozhodli jsme se přijmout tuto výzvu a 68 metrů vysokou dominantu v centru města zachovat.“

Vedení magistrátu zadalo studiu vytvoření architektonického, funkčního a technického návrhu, který zachová výškovou dominantu objektu, indikuje jeho historické hodnoty a přinese atraktivní a architektonicky významné řešení hodné umístění v centrální části města. Řešení by mělo být udržitelné nejen ekonomicky, ale i z hlediska dopadů na životní prostředí. Variantní řešení připouští i využití okolních pozemků. Tento výškový dům je nejvyšší v Ostravě a celkově jde o třetí nejvyšší stavbu po Nové radnici a Bolt Tower. 
VIP Fitwork Celebration Respect Club Ostrava

Dnes
Ostrava, Respect Club Ostrava

COPPÉLIA LÉA DELIBESE, klasický pohádkový balet

Dnes
Ostrava, Divadlo J. Myrona, Ostrava

Letní kino AMFI: 3BOBULE

Dnes
Ostrava-Jih, Letní kino Amfi, Ostrava - Poruba

Bohemia Marten Plus s.r.o. - Ostrava
Ostrava
od 12 100 Kč/měsíc

Detail

Stavitelství SIZO s.r.o. - MS kraj
Ostrava
od 30 000 Kč/měsíc

Detail

BEMI INVEST EU s.r.o.;
Ostrava
od 14 600 do 22 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků