Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava mění taktiku pro projekt Nové Lauby. S investorem se podělí o náklady

  • Ostrava,

O projektu Nové Lauby v centru Ostravy jsme vás už informovali. Jde o moderní rezidenční bydlení hned vedle Masarykova náměstí. Magistrát chce pro tento projekt najít spoluinvestora, se kterým se po dokončení stavby podělí o náklady. Městu by pak patřily dva z pěti objektů.

Rezidenční projekt Nové Lauby připravuje magistrát už od roku 2015. Jde o zastavění proluky vedle Masarykova náměstí. Tato lokalita kdysi patřila k nejlukrativnějším místům Ostravy a město by ji chtělo lesk a bývalou slávu vrátit. Nejprve hledalo investora, který by stavbu realizoval, ale podmínky nebyly výhodné a o projekt nikdo neměl zájem. Proto nyní přichází magistrát s novým záměrem a chce se o náklady s investorem podělit. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Projekt Nové Lauby nikdy nebyl navrhován jako čistě komerční, město jeho prostřednictvím mělo a má za cíl rozšířit nabídku nájemního bydlení a zároveň jsme v něm připravili naddimenzovanou kapacitu parkovacích míst, která kromě pokrytí potřeb obyvatel domu bude otevřena i pro veřejnost. Rezidence však obsahuje zajímavý počet lukrativních bytů, které rozhodně komerční potenciál mají. Navržený model tak otevírá cestu ke spolupráci mezi soukromým a veřejným sektorem tím, že umožní rozložit náklady na realizaci a naplnit očekávání města i soukromého investora.“

Výběrové řízení na investora bude mít tři fáze. Ta první spočívá v projevení zájmu. Investoři se musí do výběrového řízení přihlásit nejpozději do 20. srpna tohoto roku. V září pak proběhne fáze kvalifikace a v říjnu a listopadu samotné předložení cenových nabídek. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Projekt Nové Lauby je takřka připraven k zahájení stavby. Město ve vlastní režii tedy obstaralo často tu nejsložitější a nejdelší fázi stavby – archeologický průzkum, projektování a získání stavebního povolení a investorovi jej nabízí ,v mašličkách´ k realizaci. Samozřejmě mu umožňujeme úpravy vnitřních prostor jeho části tak, aby vyhověly potřebám jeho klientů. Pro ty části, které bude stavět pro město, pak poskytneme podrobnou specifikaci. Klíčové v této chvíli je to, že potenciální zájemci musí projevit zájem již v prvním kole výběrového řízení, tedy do 20. srpna, další kola budou uzavřená pouze pro tyto subjekty.“

Město chce, aby na pozemku vznikla novostavba s pěti nadzemními a dvěmi a půl podzemními podlažími, 85 bytů různých velikostí, 700 metrů čtverečních komerčních ploch a 174 parkovacích míst v podzemí. Po dokončení bude tedy městu patřit objekt B u Pivovarské ulice a C u Muzejní, které budou mít dohromady 31 bytů. Koupí také parkoviště mimo místa, které bude chtít investor pro své byty. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy