Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava získala miliony na čištění silnic. Magistrát inicioval vznik dotačního programu

  • Ostrava,

Ostrava získala miliony korun na čištění silnic. Je to vůbec poprvé, co ministerstvo životního prostředí tento dotační program vyhlásilo a je určen pouze pro města postižená vysokou prašností.

Bezmála 10 milionů korun získala od ministerstva životního prostředí Ostrava na čištění komunikací na území celého města. Peníze se dají využít až do listopadu příštího roku. Magistrát za čištění silnic vydává 30 milionů korun ročně a tyto peníze pomohou výdaje snížit. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Kvalitu ovzduší v Ostravě ovlivňuje více faktorů a sekundární prašnost je z velké části způsobená nejen místní dopravou a domácími kotly, ale hlavně průmyslem a přeshraničním přenosem, domnívám se proto, že bychom neměli vše hradit pouze z městských financí, tedy z peněz všech Ostravanů, ale že by se měl v takto postižených regionech na zlepšení ovzduší podílet také stát.“

Vznik tohoto dotačního programu ministerstva životního prostředí iniciovala právě Ostrava už v roce 2018. Sekundární prašnost, tedy prach zvířený vozidly na cestách je významným faktorem, který ovzduší v Ostravě dlouhodobě zhoršuje. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Jsem ráda, že ministerstvo takovou dotační výzvu vypsalo, že jsme uspěli a že nám stát s náklady na snížení prašnosti pomůže. Již několik let čistíme silnice mnohonásobně častěji, než ukládá zákon, a zahrnujeme do úklidu také cesty krajské a státní."

O čištění silnic se starají Ostravské komunikace, které mají k dispozici dostatek moderní techniky. Většina z vozů pohltí díky výkonným filtrům i prachové částice PM 10, tedy o velkosti 10 mikrometrů. 

Pavel Krol, vedoucí dopravy a mechanizace, Ostravské komunikace: "Ostravské komunikace vlastní celkem 8 samosběrných zametacích vozidel. Z toho 7 vozů plní normu PM 10. Také vlastníme 4 kropící vozidla." 

Dotace ministerstva životního prostředí na nadlimitní čištění silnic byly určeny pro 9 měst v republice. Z toho je 6 z našeho regionu a žadatelem může být i kraj. Dotaci získal kromě Ostravy ještě Třinec. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy