Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dětský rehabilitační stacionář v Porubě má novou zahradu. Mobiliář rozvíjí schopnosti klientů

  • Ostrava,

Dětský rehabilitační stacionář v Ostravě - Porubě může ještě lépe pečovat o své zdravotně handicapované klienty. Po loňské rekonstrukci budovy byla nyní zrekonstruována i jeho zahrada a to včetně mobiliáře. Děti si tak mohou hrát a zároveň přitom rozvíjejí své schopnosti.

Dětský rehabilitační stacionář v Ostravě-Porubě patří pod městskou nemocnici. Dochází do něj 40 dětí předškolního věku z mnoha zdravotními handicapy. Nejčastěji s diagnózou různých forem dětské mozkové obrny a s tím souvisejících poruch smyslového vnímání, poruch prostorového vnímání, epilepsie či zrakových vad. Po loňské rekonstrukci budovy došlo letos i na zahradu, která získala úplně nový vzhled. 

Jana Robenková, primářka Dětského rehabilitačního stacionáře: „Nově zrekonstruovaná zahrada navazuje na upravené vnitřní prostory stacionáře a zvětšuje tak terapeutický a herní prostor pro naše malé klienty denního pobytu. Terapeuti a ošetřovatelský personál díky tomuto prostoru umožní hendikepovanému dítěti v hlídaném, nerizikovém prostředí zažít a procítit díky multifunkčním, senzorickým a labilizačním prvkům mobiliáře zahrady zábavu a pohybové aktivity svých zdravých vrstevníků.“

Nevhodný asfaltový povrch byl nahrazen litou pryží a doplněn zámkovou dlažbou. Provedena byla terénní modelace, osazen nový mobiliář a obnovena zeleň. Na zahradě jsou nové balanční, točící se a zábavné herní prvky – pružinová houpadla, protáčedla, trampolína, spinner nebo kolotoč. Pro radost a uklidnění byly na zahradě vysázeny kvetoucí stromy a vznikly zde i květinové a bylinkové záhony. 

Jana Robenková, primářka Dětského rehabilitačního stacionáře: "Spousta těch mobilních prvků je edukačních. Děti si na nich zlepšují své rovnovážné dovednosti, mají možnost si pod dohledem vyzkoušet, jak jsou na tom koordinačně a co zvládnou. Mnohdy se ty maminky obávají do toho jít, takže si myslím, že je to takové návodné, pojďme to zkusit."

Práce v hodnotě  asi 9 milionu korun byly financovány z Fondu pro rozvoj Městské nemocnice a z Fondu životního prostření statutárního města Ostravy.

Zdeněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Loni se za asi 12 milionů korun podařilo zrekonstruovat celý objekt a v letošním roce přibyla i rekonstrukce zahrady. Ta zahrada je skutečně upravena do nádherné podoby a já jsem moc rád." 

Předpokládá se, že zahradu bude využívat také Mateřská škola Ukrajinská a dojde tak k rozšíření vzájemných kontaktů mezi dětmi obou zařízení.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy