Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ochraňte si kolo před zloději. Značení kol syntetickou DNA je zdarma

  • Ostrava,

Krádeže jízdních kol jsou v našem regionu na denním pořádku. Jednou z možností, kterou mají majitelé pro jejich ochranu, je označení bicyklu syntetickou DNA. Má to dva účinky - jednak preventivní, ale také zároveň může být ukradené kolo nalezeno při běžných kontrolách policistů.

Jízdní kola patří mezi nejčastěji kradené zboží. Jsou cenná, majitelé je často nechávají bez dozoru a dají se dobře prodat. Zámek je mnohdy neochrání a tak je lepší využít i nabídku městských strážníků, kteří provádějí značení kol syntetickou DNA. Před krádeží to sice nepomůže, je ale mnohem větší šance, že se kolo podaří najít. V Ostravě tuto službu provádějí strážníci nejčastěji na frekventovaných cyklostezkách. 

Martina Haroková, strážnice MP Ostrava: "Zájemce i musí přivést samozřejmě kompletní kolo, musí mít 15 let, občanský průkaz a doklad o zakoupení kola. Pokud ho nemá, může podepsat čestné prohlášení." 

Označit si mohu ale nejen jízdní kolo, také koloběžku, invalidní vozík, elektrokolo či elektrokoloběžku. DNA pomůže s identifikací kola nejen po krádeži, ale nálepka působí také preventivně a ze zkušeností vyplývá, že zloději označená kola raději neberou.

Karin Mazzolini, strážnice MP Ostrava: "Ten čip je v lepidle a je v něm zároveň i speciální látka, která jde vidět pouze pod UV lampou. Ten čip, to jeho číslo sady DNA, přečteme speciálním mikroskopem." 

Aktuálně značili strážníci kola v Bělském Lese a cyklisté měli o tuto ochranu zájem. 

cyklista: "Chci to protože u nás v baráku se hodně krade." 

Pokud máte o označení kola DNA zájem, kontaktujte ostravskou městskou policii na čísle 720 735 125 a domluvte si místo a termín. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy