Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Blíží se konec termínu pro investory projektu Nové Lauby. Archeologové našli v podzemí řadu významných nálezů

  • Ostrava,

Jak už z našeho zpravodajství víte, investoři už mají jen pár dní na projevení zájmu o výstavbu residenčního projektu Nové Lauby v Ostravě. Na místě, kde se bude stavět, vrcholí záchranný archeologický průzkum, protože tato část města vždy v historii patřila k důležitým lokalitám.

Okolí současné Velké ulice v Ostravě patří k historii města už od jeho vzniku v roce 1267. Nacházela se zde i vyhlášená čtvrť Lauby, kde ve středověku bydleli bohatí měšťané a později zde byla jakási historická Stodolní - tedy hospody, kabarety i vykřičené domy. Vedení Ostravy chce tomuto místu vrátit bývalou slávu a tak připravilo projekt Nové Lauby. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Rozhodli jsme se využít model, který zatím v České republice nikdo nepoužil. Zájemci odprodáme celý pozemek určený k zástavbě, včetně příslušné dokumentace k povolení stavby a pravomocného stavebního povolení a uzavřeme s ním smlouvy o smlouvě budoucí na zpětný odkup podílu na nemovitosti. Následně investor postaví celý objekt. Díky spolupráci soukromého a veřejného sektoru rozšíříme nabídku bydlení přímo v centru města a také parkovacích stání pro veřejnost a soukromý investor bude disponovat lukrativními byty s komerčním potenciálem a parkováním.“

Na místě, kde budou Nové Lauby stát, nyní probíhá archeologický výzkum. Historici už zjistili mnoho důležitých věcí o minulosti Ostravy i tohoto místa a také našli řadu zajímavých předmětů.


Michal Zezula, ředitel NPÚ Ostrava
: "Ačkoliv se původní Ostrava nemohla významem rovnat zeměpanským městům Opavě, Krnovu nebo Bruntálu, rozsah dochovaných středověkých souvrství a především dochovaných dřevěných prvků je s těmito městy naprosto srovnatelný a v některých ohledech je svou výpovědní hodnotou předčí. Národní památkový ústav plánuje po ukončení výzkumu představit ve spolupráci s Ostravským muzeem získané nálezy i veškeré nové informace o vývoji zdejší zástavby formou výstavy, včetně ukázek trojrozměrných modelů. Nálezy budou také prezentovány v rámci nové výstavby.“
Archeologický průzkum potrvá do konce roku a pak už nebude nic bránit zahájení stavby Nových Laubů. Změní se ale i okolí. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Blíží se závěr prvního kola zadávacího řízení, a to 20. srpna, znovu proto připomínáme datum, které je v této třífázové veřejné zakázce velmi důležité. Nejpozději do příštího čtvrtku musí případní investoři projevit svůj předběžný zájem zasláním oznámení o zájmu účastnit se zakázky s připojenými identifikačními údaji. Jen tyto zájemce lze následně vyzvat k účasti v dalším kole. I když jde o nezbytný a důležitý krok, zájemci mohou kontaktovat město nezávazně, v tuto chvíli nemusí nic prokazovat ani dokládat kvalifikaci. Několik takových reakcí už máme k dispozici a předpokládáme, že další ještě přibudou.“

Termín pro případné investory končí ve čtvrtek 20. srpna. Pak začne další kolo, kdy už budou muset prokázat požadovanou kvalifikaci. Nové Lauby by měly být hotovy v roce 2023.

Témata: stavba,  Macura,  investor,  Bajgarová
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků