Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Barevný mrak nad Ostravou vyděsil ráno obyvatele, jde o únik z areálu firmy BorsodChem

  • Ostrava,

Barevný dým, poté mrak a k tomu siréna ze závodu chemičky. Obyvatele Ostravy a okolí vyděsil souběh těchto okolností. Šlo o mimořádnou událost v závodu BorsodChem. Došlo tam k výpadku turbokompresoru a následnému odstavení jednotky blokážním zabezpečovacím systémem. Podle mluvčí firmy mrak není nebezpečný.

Mirka Jeřábková, mluvčí společnosti BorsodChem: "Dnes v cca 7:20 hod. došlo na výrobně kyseliny dusičné k poruše turbodmychadla, což vyvolalo pokles tlaku v zařízení, který aktivoval pojistné ventily (zabezpečovací systém výrobny), doprovázený výronem provozních (nitrozních) plynů do okolí výrobny. Nitrozní plyny jsou oranžové barvy, a vzniklý mrak byl v dnešním slunečném počasí dobře viditelný. Při této události nedošlo k ohrožení života nebo zdraví pracovníků výrobny, ani k ohrožení zdraví jiných osob v areálu resp. v blízkém okolí. Situace se uklidnila po cca 20 minutách, kdy se mrak rozptýlil. Výrobna KD 7 byla v odstávce od počátku měsíc července 2020. Během odstávky byl vyměněn hřídel turbokompresoru, i jiné opravy na zařízení.
Odstavení výrobny spojené s otevřením pojistných ventilů a s odtlakováním, je proces popsaný v provozním řádu zařízení. Správně tedy zafungovaly všechny zabezpečovací systémy."

Příčiny selhání turbokompresoru firma aktuálně šetří a mimořádnou událost nahlásila na Českou inspekci životního prostředí. 

Radka Nastoupilová, mluvčí ČIŽP: "Zprávu nám ohlásil i dispečink Hasičského záchranného sboru. Ze strany inspekce není důvod k šetření. Nejde o havárii, ale pouze o běžnou poruchu, kdy společnost postupovala v souladu se schváleným provozním řádem. Nejedná se tedy o žádnou nebezpečnou situaci."
Mirka Jeřábková, mluvčí společnosti BorsodChem: "V našem areálu jsme dokončili instalaci nového varovného a informačního systému, který nahradil dosluhující a méně účinný systém složený z mechanických sirén a běžných reproduktorů. Událost se stala již dnes v ranních hodinách, a proto se dispečer rozhodl systém využít pro rozšíření informace v areálu společnosti. V příštím týdnu proto bude provedena optimalizace systému tak, aby byla slyšitelnost optimální."

V areálu firmy se zapnul i nový systém varování, který vyděsil obyvatele v okolí firmy. Společnost proto informovala starosty, že nic závažného se neděje. Informaci sdělovaly i místní rozhlasy. Potvrzují to i lidé na sociální síti Facebook.

diskutující na Facebooku: "Také jsem to slyšela v rozhlase. Nevětrat, zavřít okna, nevycházet. Něco jim uniká."

Podle mluvčí společnosti se podobná událost dlouho nestala. V poslední době šlo jen o jemné emise, které jsou ale v pořádku. Provoz firmy je podle mluvčí v souladu s EIA.

BorsodChem MCHZ je jedním ze dvou výrobních závodů skupiny BorsodChem ve střední Evropě. Dodává sortiment výrobků zejména organické, ale rovněž anorganické povahy. Vyráběné suroviny nacházejí uplatnění u výrobců polyuretanových, pryžových, farmaceutických, zemědělských a potravinářských výrobků a zařízení na úpravu vody. Je významným dodavatelem anilinu pro svou mateřskou společnost v Maďarsku. Další výrobky jsou předmětem distribuce po Evropě i za hranice kontinentu, včetně Asie a obou amerických kontinentů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy