Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přeloženým kulturním akcím v Ostravě dotace zůstanou. Na příští rok je připraveno dalších 50 milionů

  • Ostrava,

Máme dobrou zprávu pro pořadatele kulturních akcí na území města. Všem, kteří museli kvůli pandemii přeložit termín konání, zůstanou dotace magistrátu. Ostrava také chystá nový program na podporu kulturních akcí v příštím roce. Už v tomto týdnu si přijdou na své milovníci vážné hudby. Začíná totiž Svatováclavský hudební festival a také Festivalový podzim.

Pandemie koronaviru výrazně zasáhla i kulturu. Řada akcí byla úplně zrušena a nebo přeložena na jiný termín. Ze 129 kulturních akcí, které měly pro letošní rok schválenu podporu magistrátu, se jich na pozdější termín přesunulo 19 a 24 bylo zcela zrušeno. Ti, kteří akce přeložili, se nemusejí bát, že přijdou o dotace.  

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Opatření na boj s šířením epidemie zásadně omezila počty účastníků na kulturních akcích a později dokonce zcela znemožnila jejich konání. Pořadatelé divadelních, hudebních a filmových představení, a dalších uměleckých setkání v Ostravě, často do posledních okamžiků vyčkávali s rozhodnutím, zda přesunout, zredukovat nebo zrušit své plánované kulturní aktivity. Mnozí do jejich přípravy vložili nejen spoustu energie, ale také své prostředky. Proto jsme ke každé žádosti přistupovali individuálně. Všem organizátorům, kteří se rozhodli jít cestou přeložení akce, jsme schválili nové termíny a pořadatelům čtyř festivalů jsme přiznali alespoň omezené dotační prostředky, byť byli nakonec nuceni pořádání své akce pro letošní rok zrušit. Věříme, že tento přístup města všem organizátorům kulturního života ve městě umožní pokračovat v jejich činnosti a připravit opět bohatý kulturní program v Ostravě na letošní podzim i příští rok.“

Organizátoři 4 akcí, které získaly víceletou podporu, dostanou dotaci i přesto, že se nekonaly. Beats for Love a Colours of Ostrava získaly 80 procent a Cirkulum a Ostrava v Plamenech 50 procent dotace. 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Přihlédli jsme ke skutečnosti, že organizátoři festivalů Beats for Love a Colours of Ostrava se rozhodli připravit letos v červenci akce pro menší počet návštěvníků se snahou udržet kontinuitu festivalů i přízeň svých fanoušků a připomenout Ostravu jako kulturní  město. Kvůli  protiepidemiologickým opatřením ale pak museli s okamžitou platností rozjeté happeningy zrušit a tím přišli o plánované zdroje příjmů ze vstupného i od sponzorů.“

Ostravský magistrát už nyní plánuje podporu kulturních akcí i pro příští rok.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Město pro příští rok předběžně počítá s částkou 50 milionů korun na podporu kulturních akcí formou dotací. Lhůta pro podání žádostí by měla být od 17. října do 6. listopadu."

Už v tomto týdnu začínají hned dvě akce pro milovníky vážné hudby. Ve čtvrtek 3. září to je už 17. ročník Svatováclavského hudebního festivalu, v průběhu kterého zazní 29 koncertů špičkových českých umělců. Letošní novinkou jsou workshopy pro mladé talenty vedené světově uznávanými umělci. Všechna vystoupení se konají v sakrálních stavbách napříč krajem.

Igor Františák, ředitel SHF : „SHF letos nenabídne pouze koncerty klasické hudby. Z netradičních projektů bych rád vyzdvihl Labyrint světa a ráj srdce Petra Ebena, který představí jeho syn, populární moderátor Marek Eben, dále koncert Beaty Hlavenkové s jejím kvartetem, která uvede svou autorskou hudbu z posledního CD s názvem Sně, za které obdržela Cenu Anděl 2019 a nově i Cenu Jantar 2019 nebo vystoupení unikátního žesťového Moravia Brass Bandu.“

Svatováclavský hudební festival potrvá do 28 září. Druhý festival začne v pátek 4. září a potrvá do 29. listopadu. Jde o Festivalový podzim pořádaný produkcí Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka. Slavnostního zahájení a otevření amfiteátru v Hukvaldské oboře se v pátek ujme Hradišťan. Celkem se v jeho průběhu uskuteční 8 koncertů. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy