Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Z vyloučené lokality Bedřiška se stane vyhledávané místo. V příštích měsících začne revitalizace

  • Ostrava,

Bývalá hornická kolonie Bedřiška v Hulvákách se po zániku dolů na Ostravsku v průběhu let změnila ve vyloučenou lokalitu. Domky chátraly a zašlo to až tak daleko, že je městský obvod chtěl zbourat. Obyvatelé se ale semkli a přesvědčili vedení magistrátu, aby zde provedl revitalizaci a vrátil do Bedřišky život.

Ostravští radní usilují o záchranu Bedřišky. Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky chtěl nevyhovující dřevěné domky zbourat a vybudovat zde nové bytové domy. Místní obyvatelé byli proti, semkli se a našli zastání právě na magistrátu, který nyní představil plán na záchranu. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Chceme využít energie místní komunity a práce, kterou tam už odvedli, abychom jim dali příležitost pro budoucí hodnotný život na tom místě." 

V současné době na Bedřišce žije 58 obyvatel ve 43 domech. V budoucnu by ale v této lokalitě mohlo žít až 500 lidí. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Máme urbanistickou studii, která říká, jak se v tom území chovat a městu Ostrava definuje kroky, které je třeba udělat. Jeden z prvních kroků je, že se připravuje právní model vzniku sociálního družstva." 

Přeměna by měla probíhat v několika etapách, aby lidé měli v průběhu rekonstrukcí svých domů kde bydlet. V Bedřišce vznikne několik typů bydlení. 

Ondřej Synek, architekt: "Opraví se opravitelné domy a ty, co je lepší zbourat, budou nahrazeny domy v intencích těch původních. V okolí vznikne několik bytových domů a řadové domy." 

Revitalizace by měla začít asi za 3 roky a zhruba za 10 let by už se mohla blížit ke svému cíli. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyDopravní podnik Ostrava a.s., Ostrava
Ostrava
od 31 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Roman Gelner - Restaurace ŠODEK a NIMROD Vratimov
Vratimov
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

Eliáš & Freisler TRANSPORT s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 30 000 do 45 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry